Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Elektronikproduktion | 09 juli 2002

Optillion och Mitsubishi slår standard

Optillion och Mitsubishi Electric överträffar standard-distansen för 10 Gbit/s Ethernet-transceivrar med 100%.
Optillion och Mitsubishi Electric har i interoperabilitetstester av sina transceivrar överträffat standarden 10GBASE-LR med över 100%. Detta möjliggör nu 10Gbit/s Ethernet-överföringar på över 20 km för 10GBASE-LR (1310 nm). Genom detta kan kunderna få tillgång till kostnadseffektiva 10 Gbit/s-transceivrar för längre distanser som kan användas i större företagsnät och stadsnät.

Genom testerna mellan Optillions och Mitsubishis transceivrar visar de att marknaden kan få två alternativa leverantörer av moduler för 20 km, vilket är dubbel distans jämfört med standardens 10 km för 10GBASE-LR. Transceivrarna som testats är Mitsubishi Electrics MF-11KCXB-001WA och Optillions TOP 3010-SC. Transceivrar för 20 km gör att kunderna kan få tillgång till kostnadseffektiv 10Gbit/s kapacitet till större företagsnät och stadsnät där längre avstånd krävs. Den fördubblade överföringsdistansen har åstadkommits genom att transceivrarna har designats med minimala avvikelser på viktiga transmissionsparametrar. Inga andra markanta förändringar har krävts för att nå 20 km. Transceivrarna som används i interoperabilitetstesterna har den befintliga receiver-designen baserad på PIN detektorer, vilken möjliggör samma kostnadseffektiva optik som finns i de transceivrar som bolagen idag säljer.

- Genom detta interoperabilitetstest har Optillion och Mitsubishi visat att vi både kan möta och överträffa standarden för transceivrar för längre avstånd, säger Optillions vd Patrik Evaldsson.

Både Optillions TOP 3010 och Mitsubishi Electrics MF-11KCXB-001WA XENPAK-transceivrar för 10 km är redan på marknaden. Optillions förstärkta version av TOP 3010 som klarar 20 km kommer att börja testas i tillsammans med utvalda kunder under fjärde kvartalet 2002.

Kommentarer

Vänligen notera följande: Kritiska kommentarer är tillåtna och till och med uppmuntrade. Diskussioner är välkomna. Verbala övergrepp, förolämpningar, rasistiska och homofobiska kommentarer är inte tillåtna och sådana inlägg kommer att raderas.
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2017-12-13 22:15 V8.9.2-1