Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© 4designersart dreamstime.com Analys | 23 november 2016

Fem topp-20 chipleverantörer visar tvåsiffrig tillväxt

Nvidia och MediaTek ser ut att bli 2016 års snabbväxare med en tillväxt om respektive 35 procent och 29 procent.
IC Insights spådom över topp20-listan inom den globala halvledarindustrin för 2016 i försäljning räknat inkluderar åtta amerikanska bolag, tre japanska, tre taiwanesiska, tre europeiska, två sydkoreanska och ett baserat i Singapore.

Listan inkluderar tre stycken kiselsmedjor (TSMC, GlobalFoundries, UMC) och fem stycken fabless-bolag.Siffrorna för 2016 är en prognos. Försäljningen i miljarder dollar räknat.

2016F Ranking2015 RankingFöretag2015 Försäljning2016F Försäljning2016/2015 prognos
11Intel52.14456.3138%
22Samsung42.04343.5354%
33TSMC26.43929.32411%
45Qualcomm16.00815.436-4%
56Broadcom Ltd.15.18315.3321%
64SK Hynix16.64914.234-15%
77Micron14.48312.842-11%
88TI12.11212.3492%
910Toshiba9.43910.92216%
109NXP10.5639.498-10%
1113MediaTek6.6998.61029%
1211Infinion6.9167.3436%
1312ST6.8736.9441%
1417Apple*5.5316.49317%
1514Sony6.2636.4663%
1618Nvidia4.6966.34035%
1716Renesas5.6825.7511%
1815GlobalGoundries5.7295.085-11%
1919On Semi4.8664.8580%
2020UMC4.4644.4550%
Total inkl. smedjor272.772282.1303%
Total exl. smedjor236.140243.2663%

Kommentarer

Vänligen notera följande: Kritiska kommentarer är tillåtna och till och med uppmuntrade. Diskussioner är välkomna. Verbala övergrepp, förolämpningar, rasistiska och homofobiska kommentarer är inte tillåtna och sådana inlägg kommer att raderas.
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2016-11-29 16:13 V7.6.2-1