Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© head off dreamstime.com Analys | 04 april 2017

De största av jättarna: Intel, Samsung, Qualcomm...

Den globala halvledarmarknaden visade tecken på återhämtning 2016 efter en trögt år dessförinnan. Under 2016 visade marknaden vid årsskiftet en tillväxttakt om 2 procent.
Globalt så registrerade marknaden intäkter om 352,4 miljarder dollar, en ökning från 345,6 miljarder dollar 2015, skriver IHS Markit. De huvudsakliga drivkrafterna för denna tillväxt var DRAM och NAND-flashminne, som ökade mer än 30 procent tillsammans under den andra halvan av 2016. Enligt IHS kom denna vändning från utbudsbegränsningar och stark efterfrågan – i kombination med en ASP-ökning. Analytikerna förväntar sig att dessa faktorer kommer att fortsätta att driva intäkterna mot rekordsiffror under 2017. Halvledare som används inom bilapplikationer var också en viktig drivkraft för tillväxten under med en ökning på 9,7 procent vid slutet av året.

Under 2016 fick vi även se fortsättningen på konsolideringstrenden på halvledarmarknaden. Det blev ännu ett år av intensiv konsolidering – och det visades inga tecken på avmattning. Året inleddes med att Avago Technologies slutförde sin 37 miljarder dollar förvärv av Broadcom Corp. och bildade Broadcom Limited, som i och med detta klättrade till en fjärde plats när det gäller marknadsandelar (Avago var tidigare rankad 11).

De största halvledarbolagen 2016 (i miljarder dollar)
Placering 2015Placering 2016FöretagIntäkter 2015Intäkter 2016
11Intel51,42054,981
22Samsung Electronics38,71340,323
43Qualcomm16,49615,405
54Broadcom Limited15,30414,979
35SK Hynix16,50214,699
56Micron technology14,08012,963
67Texas Instruments12,28512,686
88Toshiba8,83310,258
79NXP9,6199,306
1310MediaTek6,6548,733
Top 10189,879194,333
Övriga155,715158,116
Totalt345,594352,449
Note: Broadcom Limited är sammanslagningen av Broadcom Corp. och Avago Technologies

Kommentarer

Vänligen notera följande: Kritiska kommentarer är tillåtna och till och med uppmuntrade. Diskussioner är välkomna. Verbala övergrepp, förolämpningar, rasistiska och homofobiska kommentarer är inte tillåtna och sådana inlägg kommer att raderas.
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2017-11-14 20:30 V8.8.9-1