Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© apple Analys | 28 juni 2017

Kina tar mark på smartphonemarknaden

Sju av de tio största smartphoneleverantörerna 2016 har sitt säte i Kina.
IC Insights har återigen gjort en djupdykning bland de största smartphoneleverantörerna. Analysföretaget har arbetat fram en lista på världens största leverantörer baserat på antal levererade enheter under 2016 – och Kina har ett starkt grepp om marknaden.

Som tabellen här nedan visar kommer sju av de tio största företagen (samt 10 av topp 14) från Kina, två Sydkoreanska bolag hittas på listan och endast ett amerikanskt (tror ni alla kan gissa vilket). På listan finns även ett taiwanesisk bolag.

Värt att notera är att OPPO och Vivo – de två snabbast växande smartphoneleverantörerna på listan som båda visade en tillväxt på nästa 90 procent under 2016 – ägs av samma kinesiska moderbolag, BBK Electronics.

Samsung och Apple dominerade smartphonemarknaden från 2014 till 2016. Sammanlagt skeppade dessa företag 557 miljoner enheter och stod för sammanlagd 39-procentig andel av den totala smartphonemarknaden under 2015. Även under 2016 skeppade bolagen tillsammans över en halv miljard enheter (526 miljoner) men den totala marknadsandelen minskade till 35 procent. De tio kinesiska bolagen på listan levererade tillsammans 586.9 miljoner enheter under 2016

Även om Samsung och Apple fortfarande håller en stor andel av smartphonesegmentet så tappar båda företagen andelar till kinesiska aktörer som Huawei, OPPO och Vivo, skriver IC Insights.

Sju av de 14 största företagen registrerade en minskning i leveranser under fjolåret medan fem företag loggade en ökning om 25 procent eller bättre. De fyra bolag som ökat mest under 2016 är samtliga från Kina (Vivo, OPPO, Gionee och Huawei).

2016 RankCompany (HQ)Total smartphone units 2014 (M)Total smartphone units 2015 (M)Total smartphone units 2016 (M)2016/2015 % Change
1Samsung (S.Korea)311.0322.9310.7-4%
2Apple (US)192.9231.6215.4-7%
3Huawei (China)73.6104.8139.333%
4OPPO (China)29.950.093.988%
5Vivo (China)19.540.576.689%
6ZTE (China)43.856.258.03%
7LG (S.Korea)59.259.755.1-8%
8Lenovo (China)70.174.053.1-28%
9Xioami (China)61.170.752.9-25%
10TCL (China)41.544.539.0-12%
11Gionee (China)19.220.030.653%
12Miezu (China)4.420.222.09%
13LeEco/Coolpad (China)45.230.521.5-30%
14Asus (Taiwan)5.016.020.025%
- Other283.6288.4301.95%
- Total1,260.01,430.01,490.04%

En intressant fotnot för oss här i Sverige är biometribolaget Fingerprint Cards produkter har bäddats in i flera modeller från OPPO, Huawei och Vivo – de bolag som vuxit mest.

Kommentarer

Vänligen notera följande: Kritiska kommentarer är tillåtna och till och med uppmuntrade. Diskussioner är välkomna. Verbala övergrepp, förolämpningar, rasistiska och homofobiska kommentarer är inte tillåtna och sådana inlägg kommer att raderas.
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2017-11-14 20:30 V8.8.9-2