Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© stevanovicigor dreamstime.com Analys | 07 december 2017

Utrustning för halvledarproduktion når nytt försäljningsrekord

SEMI meddelar att den globala faktureringen för utrustning för halvledarproduktion uppgick till 14,3 miljarder dollar (ungefär 120,26 miljarder kronor) under det tredje kvartalet 2017.
Fakturor om 14,3 miljarder dollar satte ett nytt rekord för kvartalsvisa faktureringar, vilket översteg den rekordnivå som uppnåddes under det andra kvartalet tidigare i år. Faktureringen för det tredje kvartalet 2017 slutade 2 procent högre än kvartalet dessförinnan och 30 procent högre än samma kvartal förra året.

Om vi tittar på tillväxten uppdelat i regioner såg det blandat ut det senaste kvartalet med den starkaste tillväxten i Europa. Sydkorea behöll den största marknaden för halvledarutrustning för året, följt av Taiwan och Kina.

Kvartalsfaktureringar per region i miljarder dollar
3Q20172Q20173Q20163Q2017/2Q20173Q2017/3Q2016
Korea4.994.792.094%139%
Taiwan2.372.763.46-14%-32%
China1.932.511.43-23%35%
Japan1.731.551.2911%34%
North America1.501.231.0522%43%
Europe1.060.660.5361%100%
Rest of World0.740.621.1320%-34%
Total14.3314.1110.982%30%

Kommentarer

Vänligen notera följande: Kritiska kommentarer är tillåtna och till och med uppmuntrade. Diskussioner är välkomna. Verbala övergrepp, förolämpningar, rasistiska och homofobiska kommentarer är inte tillåtna och sådana inlägg kommer att raderas.
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2017-12-13 22:15 V8.9.2-2