Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Sponsrat innehåll från TME Transfer Multisort Elektronik
c8713bad-1d4a-4eb6-a22b-4c1b0535f353

EATON ELECTRONICS MÄTMOTSTÅND – PRECIS STRÖMKONTROLL

Mätresistorer Eaton Electronics i teknologierna metal film (metallfilm) och metal strip (metallremsa) är beprövade komponenter som förenar mätprecision med hög tålighet mot driftsförhållanden. Med dem är det möjligt att pålitligt övervaka strömmen i moderna elektroniska och energitekniska enheter.

Motstånd är en av de grundläggande elektroniska komponenterna. De används oftast för att begränsa ström, men i många kretsar fungerar de också som shunt (mät) motstånd. Dessa är komponenter med mycket låg resistans – ofta mätt i milliohm – som möjliggör noggrann mätning av strömflödet med minimal påverkan på hela enhetens funktion.

Sådana motstånd används där energiflödeskontroll är avgörande: i kraftsystem, fordons-, batterienheter eller kraftomvandlare. En av tillverkarna som är välkända inom branschen för elektroniska komponenter är Eaton Electronics, som erbjuder speciella mätmotstånd tillgängliga hos TME.

Eaton Mätmotstånd

METALLFILM MOTSTÅND

Metallfilm motstånd tillverkas genom att applicera ett tunt metallager på en keramisk substrat. De kännetecknas av mycket god stabilitet och låga ljudnivåer, vilket gör dem vanligt förekommande i precisa mätkretsar eller allmänna elektroniska tillämpningar. Deras resistans kan täcka ett brett spektrum av värden (från några ohm till megaohm), vilket gör att de inte är begränsade till endast ström mätningar.

Motstånd med en resistans på 0.1Ω och effekt på 0,25W.

I fallet med mätmotstånd av denna typ stöter vi på något högre resistansvärden än i remsversioner, därför används de oftare där noggrannhet är viktig, men mätströmmen inte är särskilt stor.

Eaton Metallfilm Motstånd

METALLREMSA MOTSTÅND

Metallremsa motstånd är en speciell grupp av lågresistansmotstånd, där det resistiva elementet är en remsa av metalllegering med hög ledningsförmåga. Tack vare denna struktur kan de leda stora strömmar samtidigt som de bibehåller ett mycket lågt resistansvärde (ofta under 1Ω, och till och med i milliohmområdet).

Metallremsmotstånd har en toleransnivå på 1%.

Metallremsa är idag den mest valda lösningen i konstruktionen av shuntmotstånd för att mäta ström i omvandlare, batterier eller fordons tillämpningar. En ytterligare fördel med denna teknologi är hög nominell effekt och motståndskraft mot uppvärmning, vilket översätts till mätstabilitet och längre komponentliv.

Metallremsa Motstånd

PARAMETRAR FÖR EATON MÄTMOTSTÅND

Bland komponenterna av metallfilm eller metallremsa finner vi motstånd med resistans ner till 1mΩ i 0402, 0603, 0805, 1206, 1210 och 2512 paket. Effekten hos komponenterna beskrivs av ett intervall från 0.25W till 3W, beroende på typ. Motstånd kännetecknas av utmärkt noggrannhet på nivån av +/-1% vid driftstemperaturer från -55°C till 155°C eller 170°C. Det är också värt att nämna temperaturkoefficienten för dessa element, som är 50, 100 eller 200ppm/°C. Dessutom uppfyller motstånden AEC-Q200 standarden, vilket bekräftar deras potentiella användning i fordons- och industriella tillämpningar där tillförlitlighet är avgörande.

© 2026 Evertiq AB 2026-03-16 16:56 V30.2.0-2
Annons
Annons