Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© European Union 2021
Teknik |

Nio EU-länder i nytt halvledarsamarbete

Under onsdagen presenterades i Bryssel Semicon Coalition – ett europeiskt samarbete där nio länder enas om att stärka positionen inom halvledarindustrin.

I ett Initiativ som startats av Nederländernas minister för ekonomiska frågor Dirk Beljaarts ska europeiska länder enas om att stärka positionen inom halvledarindustrin. De nio medlemsländerna är Österrike, Belgien, Finland, Frankrike, Tyskland, Italien, Polen, Spanien och Nederländerna. 

Snabbare kommersialisering av forskning

Ländernas representanter har tillsammans kommit överens om att stärka den europeiska halvledarindustrin i ett samarbete som fokuserar på utveckling av nya teknologier. Man ämnar även stärka och expandera Europas position i värdekedjan, samt möjliggöra en snabbare kommersialisering av forskning.

”Ministrarna från de nio involverade länderna är överens om att Europas regeringar, industri och kunskapsinstitut måste samordna sina insatser," säger Dirk Beljaarts. 

43 miljarder euro genom EU Chips Act

I ett pressmeddelande från Nederländernas regering beskrivs hur målet för Semicon Coalition är att utöka produktionskapaciteten inom EU, och ytterligare stärka Europas positioner i den globala halvledarvärdekedjan. Initiativet har tillgång till en gemensam finansiering på 43 miljarder euro genom EU Chips Act. 

"EU måste kraftigt förbättra sitt samarbete. För allra första gången har vi kommit överens om att samordna en gemensam strategi för halvledarindustrin, vilket inkluderar en gemensam plan för att öka produktionskapaciteten, investera i banbrytande forskning och utveckla en kvalificerad arbetskraft i hela Europa,” tillägger Beljaarts.



Semicon Coalition kommer att arbeta tillsammans med Europeiska kommissionen, som deltog vid onsdagens lansering. Tillsammans med Europeiska kommissionen kommer den nya Semicon Coalition att undersöka långsiktiga stödmöjligheter inom Europa.


Annons
Visa fler nyheter
© 2025 Evertiq AB 2025-03-04 07:54 V23.7.11-2
Annons
Annons