Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© SKF
Elektronikproduktion |

Lars Fäldt utsedd till ny vd för SKF Sverige AB

Styrelsen för SKF Sverige AB skriver i ett pressmeddelande att Lars Fäldt tar över vd-rollen efter Ajay Naik. ”Det är en ära att få möjligheten att leda SKF i Sverige," säger han.

SKF:s nya vd Lars Fäldt kommer närmast från rollen som fabrikschef för SKF:s verksamhet i Luton, Storbritannien. Han beskrivs av bolaget som en välkänd profil inom SKF, med erfarenhet från ledarroller inom bland annat tillverkning, processutveckling och försörjningskedjan.

"Ser fram emot att fördjupa mig i verksamheten"

”Det är en ära att få möjligheten att leda SKF i Sverige. Efter att ha tillbringat flera år utomlands ser jag fram emot att återvända och fördjupa mig i verksamheten här, träffa medarbetare och fortsätta att stärka vår position som en innovativ och hållbar arbetsgivare”, säger Lars Fäldt.

Han efterträder Ajay Naik, som framöver kommer att fokusera på sin roll som operations director för SKF:s fabriker i Europa, Mellanöstern och Afrika.

Koncernens "moderfabrik"

Enligt SKF har bolagets svenska filial en central roll inom koncernen som ”moderfabrik”. SKF i Sverige bedriver verksamhet i elva städer, och har cirka 3 000 anställda. Verksamheten inkluderar tillverkning av sfäriska rullningslager, lagerhus, transmissionsprodukter, smörjsystem, tätningar, samt servicecentra för tillståndskontroll av maskinutrustning.


Visa fler nyheter
© 2025 Evertiq AB 2025-03-24 14:43 V24.0.7-2
Annons
Annons