
Amazon miljardsatsar på nya datacenter i Sverige
Under fjolåret investerade den amerikanska molnleverantören Amazon Web Services 7,5 miljarder kronor i Sverige. Nu ska bolaget fördubbla antalet datacenters i landet.
2018 invigde Amazon Web Services sina datacenter i Eskilstuna, Katrineholm och Västerås. Nu gör molnjätten en ny storsatsning, då de bygger helt nya datacenters i anslutning till de befintliga i dessa tre orter. Det skriver Dagens Industri.
Antalet datacenter ska fördubblas. De nya anläggningarna byggs också i två våningar till skillnad från de existerande som är envåningsbyggnader.
Denna expansion kommer efter en stor investering på 7,5 miljarder kronor i Sverige under det senaste året.
Kevin Miller, som är ansvarig för AWS datacenter globalt, säger i en intervju med Di att ”Norden är absolut ett viktigt område för oss”.
”Det är mitt första besök i Sverige. Jag ska träffa våra anställda eftersom vi just nu håller på att göra en större expansion av vår infrastuktur i Sverige, varav det mesta kommer att vara klart i mitten på det här året. Vi är här för att se hur saker går och är spända på att fortsätta utöka vårt team och vår närvaro i Norden”, säger han till Di.