
Stockholm nobbar självkörande Tesla
Stockholms stad ger avslag på Teslas ansökan om att få testa självkörning med mjukvaran FSD Beta. Beslutet motiveras med att andra automatiseringsprojekt behöver prioriteras.
I Sverige krävs Transportstyrelsens godkännande för tester med självkörande fordon, och även efter godkännande kan kommunen säga nej. Så är nu fallet med Teslas förfrågan om att testa autonom körning i Stockholm.
”Vår ambition är att aktivt delta i och dra lärdom av den fortsatta utvecklingen inom automatiseringsområdet. Mot bakgrund av detta, i kombination med att det aktuella testet är det första i sitt slag, medför vissa risker för både infrastruktur och tredje man samt är planerat att genomföras i hela staden, bedömer Stockholms stad att det i dagsläget inte är möjligt att tillstyrka genomförandet av testet”, skriver Stockholms stad.
I USA har Tesla påbörjat en taxitjänst i Austin, Texas, bestående av 10 till 20 stycken självkörade Model Y.