
USA överväger tullar baserat på antalet chip
I syfte att få företagen att flytta tillverkning till USA överväger Trump tullar på utländsk elektronik baserat på antalet chip, uppger källor till nyhetsbyrån Reuters.
Enligt planen, som inte tidigare har rapporterats och kan komma att ändras, skulle handelsdepartementet införa en tull motsvarande en viss procent av det uppskattade värdet av produktens chipinnehåll.
"Amerika kan inte vara beroende av utländska importvaror för de halvledarprodukter som är avgörande för vår nationella och ekonomiska säkerhet", uppger Vita husets talesperson Kush Desai.
Enligt tre personer med insyn i frågan överväger Trumpadministrationen att införa tullar på utländska elektroniska produkter baserat på antalet chip i varje enhet, i syfte att driva företag att flytta tillverkning till USA.
Om planen genomförs skulle det visa att Trumpadministrationen siktar in sig på ett brett spektrum av konsumentprodukter, från eltandborstar till bärbara datorer, vilket potentiellt skulle driva upp inflationen samtidigt som man försöker öka den amerikanska produktionen.
Oklar avgränsning oroar branschen
Frågor har uppstått om vilka produkter som innehåller chip och därmed skulle omfattas av tullarna, tullsatsernas nivå och huruvida några länder, produkter eller företag skulle undantas.
Trump sade i augusti att USA skulle införa en tull på omkring hundra procent på import av halvledare, men undanta företag som tillverkar i USA eller har åtagit sig att göra det.
En av källorna som Reuters talat med sade att USA:s handelsdepartement övervägde en tullsats på tjugofem procent för chiprelaterat innehåll i importerade enheter, med femton procent för elektronik från Japan och Europeiska unionen, och betonade att siffrorna var preliminära.