
ABB investerar 16 miljoner dollar i indisk anläggning
ABB India expanderar och moderniserar sin tillverkningsanläggning för lågspänningsmotorer i Indien − parallellt med lanseringen av ie5-motorer, enligt ett pressmeddelande från företaget.
Investeringen uppgår till över 1,4 miljarder rupier (cirka 15,7 miljoner dollar).
Stefan Floeck, president för IEC low voltage motors på ABB påpekar att investeringen inte bara handlar om att bygga kapacitet, utan också om att stärka bolagets långsiktiga vision för Indien som ett globalt tillverkningsnav:
”Med den växande efterfrågan på energieffektiva motorer utvecklar vi lösningar som hjälper kunderna att bli både renare och effektivare", säger Floeck.
Med effekter från 45 kW till 1000 kW är detta Indiens första ie5-motorserie baserad på asynkronmotorteknik – fri från sällsynta jordartsmetaller, enligt företaget.
Anpassade för indiska förhållanden
Sanjeev Arora, president för motion business & iec low voltage motors på ABB India, framhåller vikten av att dessa motorer inte förlitar sig på sällsynta jordartsmetaller:
”Denna milstolpe visar vårt engagemang för att stödja indiska industrier med hållbara högpresterande lösningar som är byggda för lokala förhållanden och i linje med landets satsning på industriell avkarbonisering", säger Arora.
Motorerna beskrivs som specialanpassade för indiska driftförhållanden, och lämpliga för industrier som metall, cement, textil, läkemedel, och livsmedel. De påstås även ha upp till fyrtio procent lägre energiförluster jämfört med ie3-motorer, med lägre totala ägandekostnader och längre livslängd.