Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
logo-on-building
© Foxconn
Elektronikproduktion |

Foxconn bromsar ZF-affär efter värderingskrock

Foxconns planer på att förvärva en andel i ZF Groups drivlineverksamhet har stannat upp efter att det taiwanesiska bolagets due diligence visade på en skillnad i värderingsförväntningar och en högre skuldsättning än beräknat, rapporterar Reuters.

Den taiwanesiska elektronik­tillverkaren har under nästan två år fört diskussioner om att köpa in sig i ZF:s drivlineenhet, kallad Division E, som tillverkar elektriska, hybrida och konventionella system för fordonsindustrin.

Enligt dokument som granskats av Reuters värderade Foxconn ZF:s Division E till mellan 1,5 och 2,5 miljarder euro – avsevärt lägre än en tidigare uppskattning på 3,5 miljarder euro. Granskningen visade även att enhetens eget kapital blev negativt efter due diligence, jämfört med en tidigare prognos på 1,3 miljarder euro.

Den nya värderingen cirkulerade strax innan ZF Group i oktober meddelade att bolaget inte längre planerar att genomföra den tidigare aviserade avknoppningen av Division E. Nu förs istället samtal med Foxconn och andra potentiella partners om produktspecifika samarbeten inom divisionen, uppger en källa med insyn.

Dokument som citeras av Reuters visar också att Foxconns granskning avslöjade en skuldsättning som var 90 procent högre än väntat, på 4,18 miljarder euro.

ZF Group, som redan har en betydande skuldbörda från tidigare förvärv, har nyligen presenterat en omstruktureringsplan som innebär att personalstyrkan i Division E minskas med omkring en fjärdedel fram till 2030.

Den uteblivna investeringen ses som ett bakslag för Foxconns ambitioner inom elfordonsmarknaden, en marknad som företaget pekat ut som ett centralt tillväxtområde framöver.

Båda bolagen avböjde att kommentera när de kontaktades av Reuters.


Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2025 Evertiq AB 2025-10-15 09:51 V24.5.29-1
Annons
Annons