Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Jonas-CEO-2025
© Gapwaves
Komponenter |

Gapwaves tar in 78 miljoner kronor genom företrädesemission

Gapwaves, som utvecklar vågledar- och antennprodukter, har beslutat om en företrädesemission av B-aktier om cirka 78 miljoner kronor. Beslutet är villkorat av godkännande vid en extra bolagsstämma den 31 oktober.

Teckningskursen har fastställts till 15 kronor per B-aktie. Enligt Gapwaves har bolaget fått teckningsförbindelser från befintliga aktieägare, styrelseledamöter och ledande befattningshavare motsvarande cirka 3,7 miljoner kronor, eller omkring 5 procent av emissionen. Därtill har Buntel AB lämnat ett garantiåtagande om cirka 74,1 miljoner kronor, vilket fyller resterande 95 procent. Emissionen är därmed fullt garanterad.

Enligt Gapwaves ska kapitalet ska främst gå till kommersiell expansion, uppskalning av produktion och leveranskedja, breddning av kundbasen samt investeringar i nästa generations teknologier.

Samtidigt har Gapwaves tecknat ett låneavtal med Buntel om en kreditfacilitet på 15 miljoner kronor. Lånet kan utnyttjas under en tolvmånadersperiod och ska enligt bolaget ha marknadsmässiga villkor.

Bakgrunden till nyemissionen är Gapwaves fortsatta kommersialisering. Under 2024 inledde bolaget sin första högvolymproduktion tillsammans med Valeo, en leverantör av fordonskomponenter och specifikt inom förarassistanssystem (ADAS). Gapwaves uppger att efterfrågan på bolagets vågledarteknologi ökar och att kapitaltillskottet ska bidra till att möta den växande marknaden inom radar- och sensortillämpningar.


Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2025 Evertiq AB 2025-10-15 09:51 V24.5.29-1
Annons
Annons