Actia trotsar EMS-trenden – Bygger ny produktionsanläggning
Medan stora delar av den europeiska EMS-industrin går på tomgång, går Actia i Sverige i motsatt riktning. På fem år har bolaget fyrdubblat omsättningen, dubblat personalstyrkan och planerar nu en helt ny elektronikproduktionsanläggning i Linköping.
– Vi är i tillväxt i alla delar. Vi tittar till och med på att bygga en ny elektronikproduktionsanläggning här i Linköping Vi har redan arkitektritningarna klara, byggrätt finns och kommunen har gett projektet högsta prioritet, berättar Christian Sahlén, vd för Actia Sweden för Evertiq.
Den nya anläggningen planeras initialt för två produktionslinor, höglager och förbättrad logistikstruktur. Byggstarten är planerad inom två år, och med den kommer även en ny expansionsvåg.
– Vi har två linor i dag, och den nya elektronikproduktionsanläggningen planeras för två till. Det betyder att vi kommer behöva lika många personer till som vi har nu, säger Sahlén.
Totalt har Actia Sweden i Linköping 159 anställda idag. Actia EMS sysselsätter ungefär 50 personer, jämfört med 23 när verksamheten togs över från Flex för fem år sedan. Sedan dess har bolaget gått från en omsättning på 28 miljoner kronor till 120 miljoner, med sikte på 150 miljoner för 2026. I UC:s senaste Branschrapport listas Actia EMS som det fjärde snabbast växande företaget i Sverige – av 436 bolag inom samma SNI-kod.
– Vi har verkligen haft en vansinnig tillväxt, där vi dubblat omsättningen flera gånger om i vår EMS verksamhet. Jag är tacksam för mina underbara medarbetare och för att den stora strategiförändring vi gjorde 2019 visat sig vara helt rätt. Tack vare vår snabba anpassning är vi nu så differentierade att vi inte påverkas nämnvärt av det utmaningar vi ser inom Automotive segmentet, säger Sahlén.
Bredden som skydd mot lågkonjunktur
När stora delar av den europeiska EMS-marknaden – enligt in4mas analys – väntas stå mer eller mindre still under 2025, sticker Actia ut. Förklaringen ligger i bredden.
– Actia Sweden består av två bolag, Nordic ett tech-center där man utvecklar hård- och mjukvara, och EMS där man tillverkar elektronik. EMS-verksamheten är även IATF-Automotive certifierad. Det innebär att vi har en fot i alla segment; industri, automotive, försvar och energi. Där industri, energi och försvarssida växer, medan automotive har det lite mer besvärligt. Men i och med att vi har utvecklat plattformsprodukter i Nordic som används i många olika fordonsslag, påverkas vi inte så mycket av enskilda kunders nedgång i volym, förklarar Sahlén.
Actia arbetar i dag med ett 60 tal kunder, där ingen står för mer än drygt 10 procent av omsättningen.
– Ingen kund inom automotive-området uppfyller sina prognoser, men eftersom vi har byggt bredd med många kunder, så blir totalen ändå bra. Vi har spridit riskerna på ett sätt som gör att vi står starkt när andra har det tufft, säger han.
Den spridningen är också en medveten del av den strategi som bolaget formulerade 2019, när Actia ställde om sin nordiska verksamhet.
– Vi hade då tre stora kunder som stod för all omsättning. Vi bröt miljardvallen i omsättning på rekordtid, men var samtidigt otroligt sårbara. Vi hade en enormt bra tajming som gick in i ett helt nytt teknikområde, konnektivitet, precis innan det blev standard i fordonen. Vi tjänade bra med pengar som vi investerade i vår framtid, där strategin var att göra bolaget mer resistent mot marknadssvängningar. Det här gjorde mitt under pandemi, komponentkris och allt annat, vilket både utmanade och trimmade organisationen.
Ett av besluten som Actia tog var att utveckla en generisk plattform – som gick att sälja till samtliga marknadssegment.
– Många sade att det var omöjligt, men vi gjorde det och nu har vi en “cross segment” plattform som sitter i allt möjligt.
Huvudplattformen som Sahlén syftar på är Actia Connect Unit, eller ACU6 – en hårdvaruplattform med global konnektivitet och öppen programmeringsmiljö.
– Jag brukar säga att det är en Raspberry Pi – fast inte en leksak. Du scannar en QR-kod på enheten, loggar in i vårt SDK och kan börja programmera inom fem minuter, säger han.
Actia har dessutom donerat 26 utvecklingsstationer till Linköpings universitet, där studenter nu lär sig utveckla på företagets plattform i stället för på Raspberry Pi eller Arduino.
– Det är bra både för studenterna och för oss. De lär sig på riktigt material, och när de kommer hit kan de redan våra verktyg, säger Sahlén.
Plattformen används i dag i allt från personbilar och lastbilar till jordbruksmaskiner, och har blivit en central komponent även för EMS-verksamheten.
– Actia Nordic är en kund till Actia EMS, men nu används plattformen också av andra EMS-kunder. Till exempel när man behöver säker fjärruppkoppling – vi har hög säkerhetsnivå och uppfyller cybercertifieringar och andra krav. Produkten är globalt certifierad och vi har inbyggt globalt abonnemang i produkten, säger han.
Från tillverkare till partner
Christian nämner även att Actia breddat sin affär bortom ren produktion. Bolaget erbjuder i dag vad man val att kalla “Professional Services” – utveckling av testutrustning, komponentanalys, DFM-stöd, inköpstjänster och omdesign av kunders konstruktioner.
– Många EMS går knappt runt. Vi tjänar bra med pengar, och det beror på att vi växer med kunderna och har ett bredare erbjudande. Snabbhet, hög kvalitet och bra service – det är våra nyckelord, säger Sahlén.
Ett konkret exempel är Actias egen modell för komponentanalys och obsolescenshantering, utvecklad tillsammans med koncernens franska kollegor.
– Vi kan förutse riskkomponenter långt innan de blir ett problem. Kunderna uppskattar det – de vill att vi håller koll åt dem. Det gör att vi blir mer än bara en tillverkare, vi blir en partner, säger han.
Samarbetet mellan Actia EMS och Actia Nordic har också fördjupats.
– Från början var det två helt separata verksamheter, nu sitter ingenjörerna i Nordic och utvecklar testutrustningar för EMS. Vi väver ihop verksamheterna, och det syns på resultatet, säger Sahlén.
Framåt med försiktighet
Trots att verksamheten gått som tåget håller Actia fötterna på jorden.
– Jag tror att marknaden kommer vara tuff fram till sommaren nästa år. Därför är det viktigt att vara sparsamma även när det går bra – tänka på hur vi använder våra pengar, säger Sahlén.
Men den långsiktiga riktningen är tydlig: snabbhet, expansion, kvalitet, fördjupning, förädling och allt detta Made in Sweden.



