Ericsson, Saab och Calian ska stärka Kanadas försvarskommunikation
Tre teknik- och försvarsföretag har undertecknat ett samförståndsavtal (MoU) för att utforska utvecklingen av avancerade och säkra kommunikationssystem för Kanada. Ericsson Canada, Saab och Calian ska undersöka lösningar som kan användas både civilt och militärt.
Avtalet syftar till att stärka Kanadas förmåga att samordna kommunikation mellan olika försvars- och räddningsenheter, samt att utveckla interoperabla system som fungerar över land, hav, luft och cybersfären. Företagen pekar på behovet av att förbättra kommando-, kontroll- och kommunikationssystem (C3) med hjälp av data-driven teknik.
Chris Pogue, president för Defence and Space vid Calian, sade att samarbetet kan bidra till att stärka Kanadas suveränitet och stödja landets försvar. Simon Carroll, president för Saab Canada, betonade vikten av svensk-kanadensiskt samarbete för framtidssäkra kommunikationssystem.
"Det här samarbetet förenar svensk och kanadensisk innovation. Genom att kombinera våra styrkor lägger vi grunden för avancerade kommunikationssystem som är både säkra och interoperabla och som kan användas inom både försvar och civila tillämpningar," säger Simon Carroll, president för Saab Canada, i pressmeddelandet
Avtalet lägger grunden för gemensamma forsknings- och utvecklingsprojekt – som bolagen menar har potential att främja innovation, skapa högkvalificerade jobb inom Kanadas försvarsindustri samt bidra till landets försvarsupphandling.

