Cebon Group köper nederländska Brands Group
Göteborgsbaserade Cebon Group stärker sin position i Europa genom förvärvet av nederländska företaget Brands Group, som är verksamt inom energi- och säkerhetslösningar.
Affären – som genomförs med både kontant betalning och aktieöverlåtelse – gör Cebon Group till ett miljardföretag och stärker företagets närvaro på flera europeiska marknader.
Brands Group har tidigare samarbetat med Cebon Group i över 30 år, bland annat som marknadsutvecklare för GP Batteries. För tre år sedan startades även ett joint venture, vilket ledde till lanseringen av varumärket Aqiila, inriktat på outdoor-elektronik.
– Genom att välkomna Brands Group till Cebon-koncernen stärker vi både vår kompetens och vårt erbjudande, samtidigt som vi bevarar det familjära och entreprenöriella klimat som båda bolagen värnar, säger Stefan Rundéus, CEO Cebon Group i ett pressmeddelande.
Brands Groups vd Pim Brands blir nytillträdd medlem i Cebon Groups koncernledning. Han beskriver affären som ett sätt att stärka företagens effektivitet och innovationskraft.
– Det här är ett strategiskt steg som gör oss starkare och mer effektiva, vilket ger oss bättre förutsättningar att möta marknadens behov och driva långsiktig tillväxt. Vår kombination av operativ styrka, affärssinne och innovation gör oss väl positionerade att påbörja nästa steg av expansion och att växa gemensamt, säger Pim Brands.
Säljande part är Pim Brands och riskkapitalbolaget TransEquity Network. Detaljer om köpeskillingen har inte offentliggjorts bortom att den består av dels av aktier i Cebon Group, dels av kontanter.


