W5 Solutions vinner ramavtal värt upp till 40 MSEK med FMV
5 Solutions har tecknat ett ramavtal med Försvarets materielverk (FMV) för leverans av termiska mål till skarpskjutningsträning. Avtalet kan uppgå till 40 miljoner kronor med avrop under 2026–2030.
I takt med att värmesikten används allt oftare i operativa sammanhang behöver militära förband kunna öva med utrustning som motsvarar verkliga förhållanden. De termiska målen integreras med W5 Solutions befintliga målsystem och drivs av samma plattform, vilket möjliggör realistiska övningar som speglar de tekniska förutsättningarna vid skarpa insatser.
Enligt bolaget är syftet att ge förbanden möjlighet att träna med utrustning som motsvarar verkliga förhållanden och därmed stärka förmågan inom moderna stridsmoment.
– Miltära förband behöver kunna öva på samma sätt som de agerar i verkligheten. Våra termiska mål gör det möjligt att genomföra utbildning med hög realism och i linje med de krav som ställs på dagens moderna styrka, säger Toralf Johanessen, Affärsområdeschef Training, W5 Solutions, i ett pressmeddelande.


