Nödsamtal riskeras när äldre nät stängs
Från och med idag påbörjas nedstängningen av 2G- och 3G-näten i Sverige. Post- och telestyrelsen (PTS) varnar för att vissa mobiltelefoner, trots stöd för 4G, inte kommer att kunna ringa nödnumret 112 via operatörernas egna nät.
PTS har genomfört tillsyn av Tre, Telenor och Tele2 och konstaterar att operatörerna rölitar sig på så kallad nödroaming, där telefonerna kopplar över till Telias 2G-nät – som är i bruk fram till 2027 – om det egna nätet ligger nere. Nödroaming är ett komplement för att hantera driftstörningar, men kan inte den enda lösningen att nå 112, enligt PTS.
–Nödroaming är en viktig funktionalitet och fungerar väldigt bra som en säkerhetsåtgärd. Men det kan inte vara den enda lösningen. Grundinställningen måste vara att en fungerande telefonitjänst kan förmedla samtal till nödnumret 112 via det egna nätet, säger Dan Sjöblom, PTS generaldirektör, i ett pressmeddelande
PTS vill nu att operatörerna ska identifiera vilka telefonmodeller som påverkas och informera kunderna om problemet. Från och med 2 februari 2026 ska berörda telefoner blockeras helt i respektive nät. För modeller som kräver särskilda åtgärder för att nödroaming ska fungera, exempelvis att SIM-kort tas ut, gäller kravet redan från idag, 1 december.
Användare av berörda telefoner uppmanas att byta till modeller som kan ringa 112 över 4G/VoLTE, eller byta till en operatör som kan förmedla nödsamtal via 2G eller 3G.
– Vi förstår att det kan vara betungande för de användare som nu behöver byta telefon eller operatör. Samtidigt är alternativet värre. Vi kan inte riskera att människor tror de har en fungerande telefonitjänst, och så visar det sig sen att de inte kan nå 112, säger Sjöblom.


