Annons
Annons
Annons
Annons
Grimme-CNC-frasmaskin
© HG Grimme Systech GmbH
Elektronikproduktion |

Solectro blir svensk agent för tyska HG Grimme Systech

Teknikföretaget Solectro AB utökar sitt leverantörsnätverk och blir exklusiv agent för den tyska maskintillverkaren HG Grimme Systech GmbH i Sverige.

Solectro AB meddelar att bolaget har ingått ett nytt samarbete med HG Grimme Systech GmbH, en tysk tillverkare av CNC-maskiner och bearbetningssystem. Avtalet innebär att Solectro blir HG Grimmes nya agent på den svenska marknaden.

Enligt företaget kompletterar det nya partnerskapet Solectros befintliga utbud av maskiner och komponenter för tillverknings- och automationsindustrin. Med samarbetet stärker bolaget sitt erbjudande inom CNC-bearbetning av plast, komposit, aluminium och andra material.

HG Grimme Systech, med huvudkontor i Wiedergeltingen i Tyskland, har över 35 års erfarenhet av att utveckla femaxliga bearbetningsmaskiner. Företaget konstruerar och tillverkar sina maskiner internt, med fokus på anpassade lösningar för industriella tillverkningsprocesser.


Visa fler nyheter
© 2025 Evertiq AB 2025-12-11 14:54 V25.8.6-2
Annons
Annons