Lego presenterar plattform med inbyggd elektronik
Danska Lego Group har presenterat Lego Smart Play, en ny interaktiv spelplattform baserad på elektroniskt utrustade klossar som reagerar på fysisk interaktion. Plattformen visades upp på CES 2026 i Las Vegas tidigare i januari.
Kärnan i plattformen är Lego Smart Brick, som innehåller ett specialutvecklat chip som är mindre än en vanlig Lego-knopp. I klossen har bolaget integrerat flera funktioner för att möjliggöra mer responsiv lek, däribland sensorer, accelerometrar, ljus- och ljudsensorer samt en miniatyrhögtalare med inbyggd synthesizer. Smart Brick stöder även trådlös laddning.
Lego Smart Play omfattar även Smart Tags och Smart Minifigures, som är utformade för att samverka med Smart Brick i realtid. Samtliga komponenter är kompatibla med befintliga Lego-klossar, vilket gör det möjligt att integrera elektroniken i traditionella byggen.
Tekniken har utvecklats av Legos Creative Play Lab och beskrivs av bolaget som ett av de mest betydande tillskotten till Lego-systemet sedan minifiguren introducerades 1978. Enligt Lego omfattar plattformen mer än 20 patenterade teknologier, däribland det specialutvecklade chip som används i Smart Brick.
De första produkterna med stöd för Smart Play kommer att lanseras under Lego Star Wars-licensen.
Tillverkningspartnern Jabil har bekräftat sitt engagemang i projektet via ett inlägg på LinkedIn, där bolaget uppger att det har bidragit med tillverkningsexpertis vid produktionen av Smart Play-klossarna.

