office
© Acuvi
Komponenter |

Acuvi etablerar dotterbolag i Japan

Svenska Acuvi har etablerat ett japanskt dotterbolag och öppnat ett säljkontor i Tokyo. Genom etableringen stärker bolaget sin närvaro i Asien och sin lokala organisation för försäljning och tekniskt stöd.

Det japanska bolaget, Acuvi KK, ska stödja kunder inom medicinteknik, halvledare och automationsrelaterade tillämpningar. 

Acuvi utvecklar och tillverkar piezobaserade rörelselösningar med nanoprecision, främst för avancerade industriella och medicintekniska applikationer. Genom den lokala närvaron i Tokyo avser bolaget att förbättra produkt­tillgänglighet, teknisk support och designstöd för befintliga kunder, samtidigt som nya affärsmöjligheter i Asien ska identifieras.

Verksamheten i Japan leds av Marcus Hedenskog, som utsetts till representativ direktör för Acuvi KK. Bolaget uppger att han har lång erfarenhet av affärsverksamhet i Japan och övriga Asien-Stillahavsregionen.

Etableringen är en del av Acuvis långsiktiga strategi för expansion i Asien, där bolaget ser ökad efterfrågan på högprecisionslösningar, särskilt från branscher som halvledare, medicinteknik och labbautomation.


Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-01-15 00:21 V29.0.3-2