Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
cars-in-a-row
© Flexis Mobility
Elektronikproduktion |

Renault Group tar fullt ägarskap av Flexis

Renault Group har tecknat ett avtal om att förvärva de återstående aktierna i Flexis S.A.S., som tidigare ägdes av Volvokoncernen (45 procent) och CMA CGM Group (10 procent).

Enligt ett pressmeddelande från Volvokoncernen markerar affären en strategisk omstrukturering av Flexis och ger Renault full kontroll över företaget.

Flexis grundades av Renault, Volvo och CMA CGM i oktober 2023 för att utveckla nästa generation av helt elektriska lätta transportfordon och tillhörande tjänster, baserade på en mjukvarudefinierad fordonsplattform och ett ekosystem av skräddarsydda lösningar. Enligt ett pressmeddelande från Flexis syftar den nya ägarstrukturen till att påskynda industrialisering och produktutveckling utan att ändra projektets produktambition eller industriella roadmap.

Volvo Group uppger att transaktionen inte har någon väsentlig påverkan på koncernens resultat och att företaget fortsätter att stödja projektet som distributör och finansiär och kommer att distribuera Flexis produkter från och med 2027. 

Samtidigt sker en ledarskapsförändring. Philippe Divry lämnar posten som vd för Flexis och efterträds av Krishnan Sundararajan. Övergången sker i samförstånd med styrelsen och syftar till att säkerställa kontinuitet och förnyad drivkraft för projektet, enligt Flexis pressmeddelande.

Affären är föremål för godkännande av relevanta myndigheter.


Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-02-20 13:46 V29.4.0-2
Annons
Annons