Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Northvolt-Ett-Skelleftea-Sweden
© Northvolt
Elektronikproduktion |

Northvolt blev tidigt beroende av kinesiska maskinleverantörer

Rapporten från konkursförvaltaren ger ny inblick i hur batteritillverkaren Northvolt kom att bli starkt beroende av kinesiska leverantörer. Något som går helt emot EU:s mål om att minska beroendet till Kina.

Northvolt, som försattes i konkurs den 12 mars 2025, hade betydande obetalda fakturor till leverantörer i Kina. Nära en halv miljard kronor i kinesiska leverantörsfakturor förblev obetalda.

En av företagets största obetalda fakturor är den på cirka 137 miljoner kronor till den kinesiska maskintillverkaren Wuxi Lead, som redan 2018 tecknade avtal om leveranser av produktionsutrustning till Northvolts fabriker. Maskinerna skulle användas både i batterifabriken Northvolt Ett i Skellefteå och vid anläggningen i Västerås.

Normalt testas sådan utrustning genom ett så kallat Factory Acceptance Test (FAT) innan leverans. Under pandemin försvårades dock dessa tester kraftigt av resebegränsningar mellan Europa och Kina.

Northvolt ställdes därmed inför ett val: att ta emot utrustningen utan fullständigt FAT eller att vänta upp till ett år på leveranserna. För att hålla tidplaner och säkra fortsatt finansiering valde bolaget att ta emot maskinerna otestade.

Som en följd av detta arbetade hundratals kinesiska tekniker från Wuxi Lead på plats i Skellefteå. De ansvarade för installation, kalibrering, mjukvarukonfiguration och utbildning av personal. Trots närvaron från den kinesiska leverantören fortsatte produktionen att drabbas av störningar, och en stor andel battericeller uppges aldrig ha fungerat som planerat. 

Rapporten pekar samtidigt på att Northvolt saknade tillräcklig intern erfarenhet av batteriproduktion, vilket ökade beroendet av leverantörernas kompetens.

Förutom Wuxi Lead så hade Northvolt betydande obetalda fakturor till kinesiska bolagen Jiangsu Easpring Material Technology Co, Ltd och Easpring Technology (Changzhou) New Material Co, Ltd.

Northvolt drabbades även av arbetsmiljöproblem vid anläggningarna, där ett dödsfall, ett stort antal allvarliga olyckor samt brister i CE-märkning har dokumenterats.

Rapporten väcker frågor om varför bolaget i så hög grad valde kinesiska leverantörer, trots ambitioner att stärka Europas oberoende från Kina inom batteriindustrin.

EU:s batteriförordning 2023/1542 syftar bland annat till att säkerställa att batterier i framtiden använder ett minimum av skadliga ämnen och kräver färre råmaterial från länder utanför EU.

FöretagSkuld (SEK)Land
AXIMA Concept Sweden-164,923,872Sverige
Wuxi Lead Intelligent Equipment Co, Ltd-136,549,800Kina
Jiangsu Easpring Material Technology Co, Ltd-129,761,573Kina
SFA Engineering Corp.-102,089,850Sydkorea
SFA Engineering Corp.-82,407,704Sydkorea
Wuxi Lead Intelligent Equipment Co, Ltd-82,300,772Kina
AXIMA Concept Sweden-57,293,696Sverige
AXIMA Concept Sweden-52,439,636Sverige
Goldman Sachs Bank Europe SE-51,340,903Tyskland
BNP Paribas SA-50,257,356Frankrike
Hanwha Momentum-44,059,830Sydkorea
KATAOKA CORPORATION-43,528,080Japan
Easpring Technology (Changzhou) New Material Co., Ltd.-41,102,448Kina
Jiangsu Easpring Material Technology Co, Ltd-39,383,040Kina
Aon Solutions Sweden AB-34,720,302Sverige
Tianqi Lithium Kwinana Pty Ltd-34,530,957Australien
Tianqi Lithium Kwinana Pty Ltd-34,530,957Australien
Wuxi Lead Intelligent Equipment Co, Ltd-34,289,134Kina
Jiangsu Easpring Material Technology Co, Ltd-32,819,200Kina
Jiangsu Easpring Material Technology Co, Ltd-32,819,200Kina
Rothschild Co Equity Markets Solutions Limited-32,459,082Storbritannien
Northvolts största obetalda fakturor

Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-03-03 15:52 V29.4.2-1
Annons
Annons