Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Richard-Berkling-employees
© PowerCell | vd Richard Berkling
Elektronikproduktion |

Granskning: PowerCells bränsleceller kan ha betydligt kortare livslängd

En granskning från SVT och NRK avslöjar oroväckande uppgifter kring PowerCell Sweden AB:s hyllade vätgasteknik. Enligt interna källor ska tekniska problem ha funnits samtidigt som systemen marknadsförts och sålts till kunder. Uppgifter som företaget själva dementerar.

PowerCell utvecklar bränsleceller för bland annat marina tillämpningar, industri och stationär kraftproduktion och har levererat system till internationella projekt – däribland planerade installationer i färjor i Norge och kryssningsfartyg som byggs i Italien. Företagets vätgasbränsleceller kan ge el och driva fordon utan att släppa ut koldioxid, vilket anses vara ett viktigt bidrag till den gröna omställningen.

Enligt granskningen har ett tiotal nuvarande och tidigare anställda vittnat om att tekniken i vissa fall inte uppfyllt de prestanda som uppgetts i försäljningen. Bland annat pekar interna tester på en kortare livslängd än vad som kommunicerats till kunder.

I ett fall ska bränsleceller ha marknadsförts med en livslängd på omkring 33 000 timmar, medan interna tester enligt dokumenten endast visade en livslängd på cirka 3 000 timmar. I ett internt dokument ska slutsatsen ha varit att systemet ännu inte var tekniskt moget.

– Det är bedrägeri, det har larmats inifrån, men ledningen la locket på, säger en anonym källa till SVT.

Flera källor uppger också att anställda under flera år ska ha larmat internt om brister i systemen och att produkter i vissa fall lanserats innan utvecklingen varit helt färdig.

PowerCell uppger i ett skriftligt svar till SVT att produkterna genomgått omfattande tester och validering och att leveranser kommer att ske i enlighet med avtal. Enligt bolaget så baseras SVT:s uppgifter ”på äldre testresultat från tidiga utvecklingsfaser av teknologin”, vilket PowerCell skriver i ett pressmeddelande

Företaget avvisar också uppgifter om bedrägeri.

– Vi har tillsammans med Bosch över 200 000 testimmar som visar att våra system kommer att möta kundernas krav. Vi har inget att dölja och väljer därför nu att genom det här pressmeddelandet offentliggöra en sammanfattning av de svar vi lämnat på journalistens frågor. Det gör vi för att säkerställa transparens och korrekt informationsgivning till kunder, partners, investerare och övriga intressenter, säger Richard Berkling, vd för PowerCell Sweden AB i pressmeddelandet.

Efter publiceringen har Sveriges Aktiesparares Riksförbund reagerat på uppgifterna. Organisationens chefsjurist Sverre Linton säger till SVT att han inte utesluter att ärendet kan komma att granskas av Ekobrottsmyndigheten.

– Man har för det första vilselett sina kunder, men man har ju också vilselett investerare och aktiemarknaden, säger Sverre Linton, chefsjurist på Sveriges Aktiesparares Riksförbund, till SVT.


Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-03-03 15:52 V29.4.2-1
Annons
Annons