STMicroelectronics inleder volymproduktion av STM32-MCU:er i Kina
STMicroelectronics meddelar att bolaget har påbörjat volymleveranser av STM32-mikrokontrollers tillverkade i Kina, som en del av sin strategi att stärka den lokala leveranskedjan.
De första leveranserna av kretsar, fullt producerade i Kina i samarbete med Huahong, går nu till kunder i landet. Initialt omfattar produktionen högpresterande STM32H7-serien, med planer på att även inkludera STM32H5- och STM32C5-serierna under 2026.
Enligt bolaget markerar satsningen ett steg mot en mer geografiskt diversifierad och robust försörjningskedja. ST uppger att man därmed etablerat en fullt lokaliserad produktionskedja för STM32, från waferproduktion till kapsling och testning.
Waferproduktionen sker med 40 nm eNVM-teknik i samarbete med Huahong, medan kapsling och testning hanteras vid ST:s anläggning i Shenzhen samt genom lokala OSAT-partners.
Genom upplägget erbjuder bolaget kunder i Kina möjlighet att välja mellan lokalt producerade komponenter och produkter tillverkade utanför landet, med bibehållen kompatibilitet och kvalitetsstandarder.
Fler STM32-familjer väntas tas i lokal volymproduktion under året.




