Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
SaabgripenEbrasilien738x300
© Saab
Elektronikproduktion |

Första brasilienproducerade Gripen E har presenterats

Den första Gripen E som tillverkats i Brasilien har nu presenterats – ett viktigt steg i landets ambition att bygga upp egen kapacitet för avancerad stridsflygproduktion.

Saab, Embraer och det brasilianska flygvapnet presenterade den 25 mars det första stridsflygplanet Gripen E som producerats i Brasilien. Ceremonin hölls vid Embraers anläggning i Gavião Peixoto i delstaten São Paulo, uppger Saab i ett pressmeddelande.

Utrullningen markerar en milstolpe för Brasilien, som därmed ansluter sig till en begränsad grupp länder med förmåga att producera avancerade stridsflygplan. Bland deltagarna fanns bland andra Brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva, svenska ambassadören Karin Wallensten samt Saabs vd Micael Johansson.

Enligt Saab är leveransen resultatet av ett långsiktigt industriellt samarbete mellan Sverige och Brasilien, med fokus på tekniköverföring och lokal kompetensuppbyggnad. Även Bosco da Costa Junior, vd och koncernchef för Embraer Defense & Security, lyfter fram projektet som ett viktigt steg för att stärka Brasiliens försvarsförmåga och skapa nya affärsmöjligheter.

Produktionen sker vid Embraers anläggning med stöd av både brasilianska och internationella leverantörer, inklusive aerostrukturer som tillverkas vid Saabs fabrik i São Bernardo do Campo. Ytterligare 14 flygplan inom det nuvarande kontraktet kommer att byggas enligt samma modell.

Innan leverans ska flygplanet genomgå funktionstester och provflygningar. Därefter ansluter det till den brasilianska flygvapnets flotta vid Anápolisbasen, där totalt tio Gripen-plan redan levererats. 

– Leveransen av den första Gripen som producerats i Brasilien representerar långt mer än färdigställandet av ett flygplan; den symboliserar styrkan i ett partnerskap byggt på förtroende, långsiktig vision och verkligt samarbete. Vi är mycket stolta över vad vi har åstadkommit sida vid sida med våra brasilianska partners. Saab är fortsatt fullt engagerade i att expandera och fördjupa sin närvaro i Brasilien, stärka landet industriellt och teknologiskt, och utveckla en exportnod mot världen, säger Micael Johansson, vd och koncernchef för Saab, i pressmeddelandet.

Det nuvarande avtalet mellan Saab och Brasilien, som undertecknades 2014, omfattar totalt 36 Gripenflygplan – 28 ensitsiga Gripen E och 8 tvåsitsiga Gripen F, där leveranserna inleddes 2020. Det färdigställda flygplanet används sedan februari i beredskapsuppdrag för att skydda luftrummet över huvudstadsregionen.

Gripen E är ett flerrollsflygplan utvecklat för uppdrag som luftförsvar, spaning och attack, med avancerade sensorer, avionik och nätverksbaserade funktioner för ökad situationsmedvetenhet och samordning i strid.


Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-03-26 14:57 V30.3.0-1
Annons
Annons