Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Powder
© Graphmatech AB
Komponenter |

Graphmatech tar in 60 miljoner – satsar på försvarsindustrin

Det svenska materialteknikbolaget Graphmatech har tagit in 60 miljoner kronor i ny finansiering för att accelerera utvecklingen av grafenbaserade material.

Kapitalet består av cirka 40 miljoner kronor i stöd från EU och Energimyndigheten. De resterande 20 miljoner kronorna kommer från både befintliga och nya investerare.

Bolaget, som utvecklar kompositer och beläggningar baserade på grafen, har även fått ett ISP- tillstånd och riktar nu ett ökat fokus mot försvarssektorn, rapporterar Dagens Industri. Enligt vd Olivia Nestius har detta område vuxit fram som ett av företagets viktigaste affärssegment.

Graphmatechs materiallösningar möjliggör lättare och mer robusta konstruktioner, exempelvis för drönare, samtidigt som bolagets beläggningsteknik kan bidra till radarabsorption och skydd mot elektromagnetiska störningar – egenskaper som är centrala i moderna försvarssystem.

Bolaget ingår i portföljen hos investeraren Jane Walerud, som under senare år fokuserat på så kallade impact-bolag med inriktning på hållbar teknik.


Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-03-26 14:57 V30.3.0-1
Annons
Annons