Bonnier Capital tar majoritet i Elektron – kliver in i segmentet för elektroniska musikinstrument
Bonnier Capital har förvärvat en majoritetsandel i Elektron Music Machines från ett konsortium lett av EMM Intressenter. Affären innebär att investmentbolaget tar steget in i marknaden för elektroniska musikinstrument.
Elektron, med bas i Göteborg och verksamhet även i Los Angeles och Berlin, utvecklar och tillverkar selektroniska musikinstrument och scenverktyg för professionella musiker. Bolaget har under lång tid profilerat sig genom fokus på ljuddesign, sekvensering och realtidsbaserad musikproduktion och har byggt en internationell position inom elektronisk musik.
Enligt Bonnier Capital ligger investeringen i linje med bolagets strategi att gå in i verksamheter med tydliga kreativa profiler och långsiktig utvecklingspotential.
Elektron kommer fortsatt att drivas som ett självständigt bolag med befintligt varumärke och nuvarande ledning. VD Alexander Hellström och grundaren Jonas Hillman återinvesterar i bolaget i samband med transaktionen, vilket parterna uppger ska bidra till kontinuitet i verksamheten.
– Elektron har tagit en helt unik position i mötet mellan teknik, kreativitet och musikkultur. Vi är imponerade av teamets hantverk och vision, och vi ser en tydlig samstämmighet med vår idé om att bygga varaktiga kreativa verksamheter, säger Jonas von Hedenberg, Investment Director på Bonnier Capital, i ett pressmeddelande.
Han säger vidare att ambitionen är att stödja bolagets fortsatta utveckling samtidigt som vi värnar dess identitet.
Från Elektrons håll beskrivs affären som ett steg som stärker möjligheterna till fortsatt utveckling.
– Det ger oss ryggen fri att fortsätta göra det vi brinner för – att utveckla inspirerande instrument och utmana gränserna för ljud och framträdanden, säger vd Alexander Hellström.
Någon köpeskilling offentliggörs inte. Verksamheten, inklusive produktutveckling och kundrelationer, fortsätter som tidigare enligt bolaget.



