Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
SuntradeGroupAB
© Suntrade Group AB
Elektronikproduktion |

Suntrade säkrar nära 4 miljoner kronor genom två batterilagringsaffärer

Suntrade Group AB har säkrat affärer värda totalt 3,8 miljoner kronor för två batterilagringsprojekt (BESS) i Dalarna och Västmanland. Bakom investeringarna står de internationella aktörerna Yago Energy GmbH och Power Storage Investment Ltd.

Suntrade Group är ett svenskt energibolag som utvecklar, bygger och äger storskaliga batterilagringssystem (BESS) och solparker i Norden. Storskaliga BESS-system används för att balansera upp elnätet när produktionen från sol och vind varierar.

Bolaget uppger i ett pressmeddelande att den första affären omfattar försäljning och vidareutveckling av ett batterilagringsprojekt i Dalarna på 1 MW/2 MWh. Projektet har utvecklats av Suntrade från tidig fas till färdig projektering, inklusive markavtal, tillstånd och nätanslutning. Affären väntas generera cirka 2 miljoner kronor i intäkter.

Kort därefter meddelade bolaget att samma investerare utökar sitt engagemang genom en investering kopplad till ett batterilagringsprojekt i Västmanland. Projektet omfattar en anläggning på 700 kW/1,4 MWh och tillför ytterligare 1,8 miljoner kronor i intäkter.

Suntrade kommer att ansvara för projektledning, koordinering och genomförande fram till driftsättning i båda projekten. För Västmanlandsanläggningen uppger bolaget att tekniken ska levereras i samarbete med den globala energilagringsleverantören HyperStrong.

Projektet i Dalarna planeras vara färdigställt före utgången av 2026, medan arbetet med anläggningen i Västmanland ska inledas omgående.

De två affärerna kommer samtidigt som Suntrade skalar upp sin verksamhet inom batterilagring. Bolaget har projekt i flera svenska elnätsområden, däribland Marmaverken, Dala-Järna, Forsbacka och Strömsbruk, och har under de senaste åren även etablerat en internationell projektpipeline i Finland, Litauen, Polen och Rumänien. Enligt bolaget uppgår den samlade projektportföljen till cirka 4,5 GW, vilket speglar den växande efterfrågan på energilagring i takt med elektrifieringen och utbyggnaden av förnybar energi.


Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-06-11 09:39 V31.10.3-1
Annons
Annons