Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
ChinaGas
© Suntrade AB
Elektronikproduktion |

China Gas tillför 6 miljoner kronor till Suntrades energilager i Rosersberg

Suntrade Group tar nästa steg i utvecklingen av sitt energilagringsprojekt i Rosersberg. China Gas har tillfört 6 miljoner kronor till det gemensamt ägda projektbolaget Gridtrade 2 och ytterligare 4,4 miljoner kronor har säkrats för projektets fortsatta genomförande.

Kapitalet har bland annat använts för att betala batterisystemen från Linyang, som nu är färdigställda och väntas lämna Kina inom kort. Nätstationen från Norrmontage är beställd och EPC-arbetena planeras starta på plats i slutet av september.

Gridtrade 2 ägs till 70 procent av China Gas, 20 procent av Suntrade och 10 procent av Linyang. Suntrade bedömer att bolagets andel av projektet kan generera omkring 800 000 kronor per år under cirka 20 år när anläggningen är fullt operativ.

Projektets tidplan har försenats av kinesiska och svenska regulatoriska processer kopplade till investeringen och den känsliga infrastrukturen. Parterna uppger samtidigt att samarbetet kring ytterligare energilagringsprojekt i Sverige och Finland fortsätter.


Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-08-13 14:23 V31.12.9-2
Annons
Annons