Japan Airlines tar Aerowashs tvättrobot i drift – ny Japan-order följer
Japan Airlines har nu bekräftats som slutkund för svenska Aerowashs första order på den japanska marknaden. Samtidigt har bolaget fått ytterligare en order på sin automatiserade flygplanstvätt AW3 Plus från den japanska distributören Correns Corporation.
Japan Airlines, JAL, har meddelat att flygbolaget tar Gävlebaserade Aerowashs automatiserade flygplanstvätt AW3 i drift vid Narita-flygplatsen utanför Tokyo. Enligt JAL är det första gången ett japanskt flygbolag tar en tvättrobot av det här slaget i drift.
Beskedet bekräftar samtidigt att JAL var slutkunden i den order som Aerowash offentliggjorde den 19:e januari. Det var bolagets första affär på den japanska marknaden.
Aerowashs robotlösningar är utformade för att automatisera delar av en process som traditionellt utförs manuellt. Enligt bolaget kan tekniken korta tvättprocessen med upp till 60 procent jämfört med manuell tvätt, minska risken för arbetsplatsolyckor och öka produktiviteten.
Tekniskt bygger AW3+ på en rad automatiserade funktioner för att styra robotens rörelser och borstens position mot flygplanskroppen. Enligt Aerowash har borsten automatisk justering av både avstånd och vinkel, vilket ska säkerställa rätt tryck mot flygplanskroppen och hålla borsten parallell med ytan. Systemet kan även positionera armen automatiskt till fördefinierade tvättpositioner och växla hastighet beroende på om roboten befinner sig i tvätt- eller transportläge.
AW3+ är batteridriven och har enligt Aerowash ett säkerhetssystem som omfattar nödstopp och säkerhetssensorer. En automatisk startposition samt automatisk in- och utfällning ska minska tiden som krävs för positionering, medan fyrhjulsdrift underlättar förflyttningen runt flygplanet.
– Det är mycket glädjande att kunna bekräfta att slutkunden i vår första Japan-order är Japan Airlines, ett av Asiens mest namnkunniga flygbolag. Lanseringen på Narita är ett viktigt kvitto på att vår teknologi håller måttet hos några av världens mest krävande operatörer, och den stärker vår position ytterligare på en strategiskt viktig marknad, säger Niklas Adler, vd för Aerowash, i ett pressmeddelande.
JAL uppger att tekniken initialt ska användas vid Narita och att flygbolaget därefter ska undersöka möjligheten att införa den även vid andra inhemska flygplatser. Syftet är bland annat att förbättra arbetsförhållanden samt säkerhet, kvalitet och produktivitet inom marktjänstverksamheten.
För Aerowash innebär affären ytterligare en referenskund på den japanska marknaden. Efter orden från JAL i januari fick bolaget ytterligare en japansk order på AW3 Plus. Orden offentligjordes i mars och ska levereras till den japanska slutkunden via Correns Corporation, meddelar Aerowash på sin hemsida.
Japan-affärerna har också kommit i en period av kraftigt ökat intresse för Aerowash på börsen. Under mars månad rusade aktien med 60 procent.
Japan har pekats ut som en prioriterad marknad för bolaget, bland annat mot bakgrund av efterfrågan på automatiserade lösningar inom flygindustrin.
Aerowashs B-aktie är noterad på Spotlight Stock Market under kortnamnet AERW B.



