Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
li-battery_1
© Liviorki | Evertiq
Elektronikproduktion |

Windon får 1,6 miljoner från Vinnova för transportabel batterilösning

Windon Energy Group har tillsammans med Encyon och Damax beviljats cirka 3,7 miljoner kronor i Vinnova-finansiering för att utveckla en transportabel batterilösning. Projektet ska även testa en affärsmodell där batterienheterna hyrs ut i stället för att säljas.

Windon Energy Group ska tillsammans med Encyon och Damax utveckla och testa en transportabel batterilösning för platser där tillgången till elnät är begränsad och där dieselgeneratorer ofta används, exempelvis inom entreprenadverksamhet och i skärgårdsmiljö.

Vinnova står för cirka 3,7 miljoner kronor i finansiering av projektet, som går under namnet Skärgårdskraft, varav cirka 1,6 miljoner kronor tillfaller Windon, enligt ett pressmeddelande.

Windons totala budget för projektet är cirka 2,64 miljoner kronor, varav Vinnova finansierar 60 procent. Arbetet omfattar bland annat teknisk utveckling, konstruktion av en batteriprototyp samt minst sex månaders pilotdrift i verklig miljö. Projektet pågår från juni 2026 till juni 2028.

Transportabelt batteri om 20–60 kWh

Projektet ska utveckla och validera en transportabel batterienhet i storleksklassen 20–60 kWh, en storlek som enligt projektbeskrivningen i dag saknas på marknaden. Enligt svenska Encyon, som också agerar koordinator för projektet, ska enheten kunna transporteras till exempelvis en ö med släp, färja eller ordinarie materialtransporter, utan behov av specialfordon eller kranlyft. Där ska enheten kunna driva bland annat verktyg, belysning, pumpar och kompressorer under en arbetsdag.

Till batterienheten kopplas en digital plattform för bland annat bokning, spårning, driftdata och kostnadsuppföljning, utformad för att fungera även vid ojämn uppkoppling. Projektet omfattar även logistik kring leverans, återladdning och rotation mellan batterienheter. Det är en viktig del av lösningen eftersom batterier lagrar betydligt mindre energi per kilo än diesel, vilket gör transport och samordning med befintliga materialflöden till en central del av konceptet, uppger Encyon på sin hemsida.

Uthyrningsbar energiresurs

Encyon kommer att bidra med den digitala plattformen, som bland annat ska hantera bokning, logistik, driftsdata och fakturering. På så sätt ska batterienheterna kunna hanteras som en uthyrningsbar energiresurs.

En central del av projektet är även att undersöka en ny affärsmodell för energilagringen. Enligt Windon vill företaget utveckla en modell där det behåller ägandet och hyr ut enheterna, i stället för att sälja batterienheterna, vilket skulle kunna ge återkommande intäkter.

– För Windon är det här en väldigt intressant möjlighet. Med 60 procents finansiering från Vinnova kan vi tillsammans med våra partners utveckla och validera en ny batterilösning och samtidigt utvärdera en potentiellt ny affärsmodell för Windon. Om projektet faller väl ut ser vi möjlighet att bygga en skalbar affär med återkommande intäkter inom uthyrning av energilagring. Projektet ger oss möjlighet att testa både tekniken och marknaden i verklig miljö innan vi tar ställning till en större kommersiell investering, säger Christoffer Johansson, vd för Windon Energy Group, i ett pressmeddelande.

Den tredje samverkanspartnern Damax AB är en etablerad skärgårds- och totalentreprenör. Damax kommer att driva projektets skarpa testmiljö och agera som pilotanvändare, uppger Encyon på sin hemsida.

Vid en framgångsrik validering ser Windon möjlighet att skala upp lösningen och på sikt distribuera den genom etablerade aktörer inom maskin- och utrustningsuthyrning.

Windon Energy Group är en svensk energikoncern med verksamhet inom bland annat energiproduktion, energilagring, projektutveckling och energiinfrastruktur. Bolaget har varit verksamt inom solenergi sedan 2007.


Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-08-28 06:37 V31.12.15-2
Annons
Annons