Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
UPSlansering
© Schneider Electric
Elektronikproduktion |

Schneider Electric lanserar ny trefas-UPS för kritisk infrastruktur

Schneider Electric lanserar Easy UPS 3S Pro, en trefas-UPS för bland annat datacenter, tillverkningsmiljöer och telekommunikationsinfrastruktur. Systemet finns i kapaciteter från 10 till 40 kVA och stödjer både interna och externa batterier.

En UPS – eller avbrottsfri kraftförsörjning – fungerar som en säkerhetsbuffert mellan elnätet och känslig utrustning. Vid exempelvis ett strömavbrott eller instabilitet i nätet tar UPS:ens batterier och elektronik omedelbart över, så att exempelvis servrar och industriell utrustning kan fortsätta drivas.

Utöver att hantera avbrott skyddar systemet även mot spänningsdippar, överspänningar och andra störningar i elnätet. En trefas-UPS är byggd för att hantera större laster än den typ av UPS som typiskt används i kontorsmiljöer. Easy UPS 3S Pro finns i kapaciteter från 10 till 40 kVA.

Schneider Electrics nya Easy UPS 3S Pro använder dubbelkonvertering och har en verkningsgrad på över 96 procent i detta driftläge, uppger bolaget i ett pressmeddelande. I ECO-läge uppges verkningsgraden kunna nå 99 procent.

UPS:en kan parallellkopplas för att bygga ut kapaciteten eller skapa N+1-redundans och stödjer även delade batteribanker.

Det finns även ett inbyggt nätverkskort för övervakning och fjärrhantering med stöd för Schneider Electrics EcoStruxure IT. Systemet kan integreras med fastighetsautomationssystem via BACnet.

Easy UPS 3S Pro har också stöd för fjärrservice samt ett enligt bolaget förbättrat HMI-gränssnitt.

Nätverkskortet för säker nätverkshantering är certifierat enligt IEC 62443-4-2, en standard för cybersäkerhet i industriella automations- och styrsystem.


Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-09-08 19:25 V31.14.2-2
Annons
Annons