Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Office
© Clavister
Teknik |

Clavister får nätverkssäkerhetskontrakt värt 47 miljoner kronor

Svenska cybersäkerhetsspecialisten Clavister har tecknat ett nytt femårigt avtal med en långvarig global företagskund om fortsatt leverans av nätverkssäkerhetsprodukter och avancerade tekniska tjänster.

Avtalet har ett totalt kontraktsvärde om cirka 47 miljoner kronor och beskrivs som Clavisters hittills största kontrakt inom den civila verksamheten.

Avtalet förnyar och utökar ett långvarigt samarbete mellan bolagen och omfattar Clavisters produkter, teknisk support på fjärde linjen samt systemunderhållstjänster. Avtalet löper över fem år, med en avtalsenlig rätt för kunden att säga upp avtalet efter den inledande treårsperioden. 

– Vi är mycket glada över att förlänga och utöka vårt samarbete med denna långvariga kund genom det nya femåriga avtalet. Vår teknik och expertis har under många år bidragit till säkerheten i kundens globala verksamhet, och det här avtalet är ett starkt bevis på det värde vi fortsätter att leverera, säger John Vestberg, vd för Clavister i pressmeddelandet.


Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-09-08 19:25 V31.14.2-1
Annons
Annons