DP Patterning inviger ny fabrik för flexibel elektronik i Norrköping
DP Patterning har invigt sitt nya huvudkontor och sin nya produktionsanläggning i Norrköping. Den 3 500 kvadratmeter stora anläggningen ska ge bolaget utrymme att fortsätta växa.
DP Patterning tillverkar flexibel elektronik med den patenterade tekniken Dry Phase Patterning, en torr och mekanisk process direkt från rulle som ersätter kemisk etsning och silvertryck. Enligt ett pressmeddelande från DP Patterning minskar processen koldioxidutsläppen och energianvändningen med upp till 98 procent jämfört med traditionella metoder. Bolaget beskriver sig som Europas största tillverkare av flexibel elektronik.
– Det som gör oss unika är att vi använder en mekanisk och miljövänlig process, direkt från rulle. Eftersom processen är så enkel går den att skala upp på ett kostnadseffektivt sätt. Vi har kapacitet för över tio miljoner kvadratmeter om året, och nu har vi lokalerna som krävs för att fortsätta växa, säger Staffan Nordlinger, vd för DP Patterning.
Bolaget riktar sig bland annat till kunder inom kommunikation, fordon, rymd, försvar och industriell elektronik, där spårbarhet, EU:s kemikalieregler och säkra leveranskedjor väger allt tyngre. Enligt bolagets CCO Mats Boström bygger processen på aluminium, som är lätt att få tag på och har stabila priser, och kräver varken kemikalier eller vatten.
– Europa vill ta hem mer av sin elektronikproduktion, och kunderna frågar allt oftare var saker faktiskt tillverkas. Vi kan svara Norrköping, säger Mats Boström.
DP Patterning har i dag drygt 45 medarbetare och rekryterar till flera tjänster, framför allt ingenjörer.




