Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
rd-campus-vasteras
© Northvolt | R&D Campus Västerås
Elektronikproduktion |

Northvolts återvinningsteknik får nytt liv i Västerås

Northvolts gamla pilot- och laboratorieanläggning för återvinning av batterier i Västerås får nu nytt liv, men under ny regi. Bakom satsningen står Refinyx, ett nytt bolag grundat av tidigare Northvolt-chefer. Refinyx tar i samband med förvärvet även över en teknikportfölj med 134 patent.

Refinyx utvecklar teknik för återvinning av kritiska material från bland annat uttjänta batterier och restprodukter. Bolaget har grundats och leds av delar av det tidigare seniora teamet bakom Northvolt Revolt, Northvolts tidigare återvinningsverksamhet.

I samband med lanseringen tar Refnyx över en teknikportfölj omfattande 134 patent samt en pilot- och laboratorieanläggning på cirka 1 200 kvadratmeter i Västerås. Anläggningen har tidigare ägts av Northvolt.

Tekniken är utvecklad för att återvinna bland annat nickel, kobolt och litium. Enligt Refinyx har processen redan demonstrerats med produktion av material i batterikvalitet på industriell skala.

En central del av tekniken är att processen inte använder organiska lösningsmedel. Refinyx uppger att metoden kan minska behovet av både utrustning och kemikalier.

Då tekniken kan producera material direkt i batterikvalitet menar Refinyx att mellanliggande processteg elimineras, steg som i vanliga fall innebär att delvis raffinerat material skickas vidare till Asien för slutlig uppgradering.

Bakom tekniken står medgrundarna Mahmood Alemrajabi, vd, och Ramiar Vaziri, teknikchef. De har arbetat under åtta år med att utveckla tekniken inom Northvolt Revolt. Under perioden togs tekniken genom tre generationer och vidare till den första industriella anläggningen som byggts baserat på denna processdesign, i Skellefteå.

– Åtta års forskning och utveckling och en industriell anläggning innebär att den svåra delen av utvecklingen av batterimaterialåtervinning nu är bakom oss, säger Mahmood Alemrajabi, vd och medgrundare av Refinyx, i ett pressmeddelande.

Nu ska Refinyx tillsammans med industriella partners utveckla och skala upp tekniken för nya anläggningar. Bolaget uppger att plattformen även ska utvidgas till återvinning av bland annat sällsynta jordartsmetaller och fosfor.

Refinyx siktar nu på kommersiell etablering och backas av det svenska investeringsbolaget Qarlbo Energy som tagit en aktiv ägarroll. Ett avtal har nyligen tecknats med en större kund i USA, men ytterligare detaljer om kunden har inte offentliggjorts.

Qarlbo Energy ägs av Qarlbo, investeringsbolaget grundat av EQT:s medgrundare Conni Jonsson, samt Thisbe, som ägs av Wallenbergstiftelsernas industrigrupp FAM.

– Tillgången till kritiska råvaror blir allt mer strategiskt viktig, både för industrins konkurrenskraft och för energiomställningen. Vi anser att Refinyx har en stark position för att bidra till att hantera denna utmaning genom skalbar återvinningsteknik och djup industriell kompetens. Vi ser fram emot att stödja bolaget under nästa fas av tillväxt och internationell expansion, med det långsiktiga engagemang som krävs för en sådan uppskalning, säger Michel Thomas, vd för Qarlbo Energy, i pressmeddelandet.


  1. Refinyx uppger 134 patent i pressmeddelandet, medan bolagets webbplats anger 135 patent.

Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-09-27 14:24 V31.16.0-2
Annons
Annons