KTH-avknoppningen IPercept tar in 16,5 miljoner dollar – siktar på USA
Stockholmsbolaget IPercept, som utvecklat teknik som låter CNC-maskiner rapportera sitt eget mekaniska skick, har tagit in 16,5 miljoner dollar, cirka 165 miljoner kronor, i en Series A-runda. Pengarna ska användas till att etablera verksamhet i USA och bygga ut bolagets dataplattform.
Rundan leds gemensamt av Isogon Ventures och 2150, och de befintliga investerarna Luminar Ventures, RunwayFBU, J12 Ventures och AI.Fund deltar också, enligt ett pressmeddelande från IPercept. Med kapitalet ska bolaget anställa personal för försäljning och driftsättning i USA, utveckla en serie tilläggsapplikationer till dataplattformen, bygga ut samarbetena med industriella serviceföretag och växa inom teknik och datavetenskap.
IPercept är en avknoppning från KTH. Bolaget grundades av vd:n Karoly Szipka, som har en doktorsexamen inom diagnostik av CNC-maskiner från KTH, och Andreas Archenti, professor i industriell driftsäkerhet vid KTH.
Tekniken bygger på en patenterad enhet som monteras på en rörlig del av CNC-maskinen, oavsett märke, modell eller ålder. Enheten omvandlar rörelser på mikrometernivå till data om skicket på enskilda komponenter, utan att kopplas till maskinens styrsystem eller kundens IT-nät. Operatörerna kan då se vilka komponenter som slits, hur snabbt och vad som behöver göras innan produktionen stannar.
Bakgrunden är enligt IPercept att det i dag saknas ett bra sätt att följa CNC-maskinernas mekaniska skick. Styrsystemet styr maskinens rörelser men mäter inte hur den mår, och vibrationssensorer är konstruerade för pumpar och motorer snarare än för maskiner med dussintals samverkande komponenter. Bolaget uppger att det tar två dagars manuellt arbete att fullt ut förstå varför en enskild maskin har gått sönder, och att maskinernas genomsnittliga effektivitet har legat kvar på 50–60 procent i årtionden.
Tekniken används i dag hos fler än 30 tillverkare, bland dem Airbus, Bosch, Hitachi Energy, Scania och Volvo. Industriella serviceföretag som Konecranes, Quant, DynaMate och MTT använder den dessutom som grund för sina egna övervakningstjänster, enligt ett separat pressmeddelande från KTH Ventures..
– CNC-maskiner tillverkar alla andra maskiner på jorden, och fram till nu har nästan ingen kunnat se in i dem på komponentnivå medan de är i drift. Det krävdes en ny mätprincip, fem års forskning och fyra års data från verklig drift. Nu är vi redo att erbjuda det till alla fabriker som behöver det, säger Karoly Szipka.




