Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
3q26
© SK hynix
Komponenter |

SK hynix räknar med minnesbrist ända till 2030

SK hynix räknar med att efterfrågan på minne kommer att överstiga utbudet fram till 2030. Den sydkoreanska minnestillverkaren har redan säkrat långsiktiga avtal för mer än hälften av sin produktionskapacitet 2027 och 2028, och redovisade en rekordomsättning på 104,6 biljoner won, omkring 70,2 miljarder euro, för tredje kvartalet.

Omsättningen ökade med 32 procent jämfört med kvartalet innan och blev mer än fyra gånger så stor som ett år tidigare, enligt ett pressmeddelande från SK hynix. Det är första gången bolagets kvartalsomsättning passerar 100 biljoner won. Rörelseresultatet uppgick till 83,3 biljoner won, omkring 55,9 miljarder euro, vilket ger en rörelsemarginal på 80 procent. Tillväxten drevs av en kraftig ökning av försäljningen av DDR5 för servrar, samtidigt som leveranserna av HBM4 kom igång på allvar. Inom NAND ökade försäljningen av eSSD med 321 lager för datacenter.

Enligt SK hynix hänger utbudet inte med efterfrågan. Den mest avancerade processtekniken är svår att bemästra, och det tar lång tid att bygga nya fabriker. Därför räknar bolaget med att efterfrågan överstiger utbudet ända till 2030. På kort sikt drivs efterfrågan av AI för företag och privatpersoner, på längre sikt av fysisk AI som självkörande fordon och robotar.

För att säkra efterfrågan har SK hynix tecknat långsiktiga avtal med 14 större kunder, bland dem de stora molnleverantörerna. Avtalen löper normalt på fem år, och priset följer marknadsläget inom ett intervall som har förhandlats fram med varje kund.

– Det kundförtroende som byggts upp genom vår tekniska konkurrenskraft leder till långsiktiga avtal, och vår affärsstruktur håller på att förändras till en modell med stabila intäkter och god överblick över efterfrågan på medellång till lång sikt, säger vd Kwak Noh-Jung.

Fabriken M15X ska köras upp till full kapacitet före årsskiftet för att öka tillverkningen av HBM4. Bolaget räknar med att HBM4 går om HBM3E i både volym och omsättning redan under fjärde kvartalet. Nästa år väntas investeringarna öka kraftigt när den första etappen av Yongin-klustret tas i full drift, men bolaget säger samtidigt att det kommer att anpassa investeringarnas omfattning och tidpunkt efter läget.

SK hynix har också lagt planerna på att börsnotera NAND-dotterbolaget Solidigm på hyllan. Noteringen skulle ha tagit in externt kapital för att bygga ut Solidigms produktion, men enligt bolaget är marknadsläget fel för en notering just nu.


Annons
Annons
Visa fler nyheter
© 2026 Evertiq AB 2026-10-30 11:56 V31.20.4-2
Annons
Annons