© hannu-viitanen-dreamstime.com
			
		
	
	
		
			
			Komponenter | 
		
		
		
Nordic Semiconductor öppnar forskningscenter i Polen
Norska Nordic Semiconducot, som arbetar med lågenergi-chip för bland annat bluetooth, kommer att öppna en ny utvecklingsavdelning i polska Krakow.
Den nya avdelningen ska arbeta tillsammans med Nordics globala FoU-huvudkontor i norska Trondheim samt Nordics verksamhet i Oslo. 
"Nordic Semiconductor har enorma expansionsambitioner och som företag måste vi se till att vi klarar av att skala upp tillväxt från ett talangperspektiv", säger Svein-Egil Nielsen, Nordics CTO (Chief Technology Officer). 
Han tillägger:
 "Polen är ett stort land med en befolkning på 38,5 miljoner människor som kontinuerligt rankas högt i internationella undersökningar av vetenskapliga och tekniska kunskaper. Detta gör det till en idealisk plats för oss då det inte enbart innebär att vårt nya FoU-center i Kraków kan hjälpa Nordics FoU-verksamheten i Norge i dag, det kommer också att ge en skalbar långsiktig lösning som kan växa i takt med att företaget växer."
		
		
		
		
			
		
		
		
			
			
		
		
	


