
© vladek dreamstime.com
Elektronikproduktion |
Serstech får genombrottsorder i Indien
Serstech bekräftar att de vunnit ett mindre myndighetsanbud i Indien för identifikation av sprängmedel. Ordern betraktas dock som ett genombrott på marknaden.
Den initiala ordern är på två Serstech 100 Indicator-enheter och är den första i Indien för Serstech. Detta medför också att möjligheten för betydligt större order i framtiden ökar. Ordervärdet kan inte anges av sekretesskrav från den indiske köparen.
”Jag var i Mumbai under attackerna 2008 och har sedan dess sett hur Indien successivt ökat sin beredskap för att bana vägen för sin fortsatta utveckling. Vi kommer jobba vidare med andra projekt i Indien och sätter stort värde på våra professionella samarbetspartners på plats.” säger Mikael Wanland, vd, Serstech AB.