Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© alexander fediachov dreamstime.com Analys | 13 april 2016

Kiselsmedjorna går framåt

Kiselsmedjorna i världen går framåt – även om den treåriga tvåsiffriga tillväxten bröts. Totalt ökade värdet med 4,4 procent 2015 till att nå 48,8 miljarder dollar .

Bidragande orsaker till inbromsningen var stora lager gällande IC-produkter, sämre efterfrågan på mobila enheter och PC-datorer, samt långsammare försäljningstempo gällande tablets. Detta har också fått halvledarföretagen att dra åt svångremmen något och minska lagda order till kiselsmedjorna. TSMC toppar fortfarande och såg en tillväxt på 5,5 procent, drivna av 20 nm planar wafers och 16 nm Fin field-effect transistor (FinFET)-teknologier som används i applikationsspecifika processorer och basbandsmodem-chip. Globalfoundries landade på en andraplats med nära 10 procent i marknadsandel. Topp 10 Kiselsmedjor efter intäkter (miljoner dollar)
2015 Ranking2014 RankingTillverkare2015 Intäkter2015 Marknadsandel2014 IntäkterTillväxt %
11TSMC26.56654.325.1755.5
23Globalfoundries4.6739.64.4006.2
32UMC4.5619.34.621-1.3
44Samsung Electronics2.6075.32.4128.1
55SMIC2.2294.61.97013.1
66Powerchip Technology9852.09177.4
710TowerJazz9612.082816.1
87Fujitsu Semiconductor8451.765329.4
99Vanguard International7361.5790-6.9
1013Shanghai Huahong Grace Semiconductor6511.3665-2.0
Topp 10 201544.81491.742.4315.6
Övriga4.0778.34.281-7.0
Total marknad48.891100.046.8124.4
Mer finns att hitta hos Gartner
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2019-05-14 20:21 V13.3.8-1