Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Elektronikproduktion | 09 juli 2002

Optillion och Mitsubishi slår standard

Optillion och Mitsubishi Electric övertrÀffar standard-distansen för 10 Gbit/s Ethernet-transceivrar med 100%.
Optillion och Mitsubishi Electric har i interoperabilitetstester av sina transceivrar övertrÀffat standarden 10GBASE-LR med över 100%. Detta möjliggör nu 10Gbit/s Ethernet-överföringar pÄ över 20 km för 10GBASE-LR (1310 nm). Genom detta kan kunderna fÄ tillgÄng till kostnadseffektiva 10 Gbit/s-transceivrar för lÀngre distanser som kan anvÀndas i större företagsnÀt och stadsnÀt.

Genom testerna mellan Optillions och Mitsubishis transceivrar visar de att marknaden kan fÄ tvÄ alternativa leverantörer av moduler för 20 km, vilket Àr dubbel distans jÀmfört med standardens 10 km för 10GBASE-LR. Transceivrarna som testats Àr Mitsubishi Electrics MF-11KCXB-001WA och Optillions TOP 3010-SC. Transceivrar för 20 km gör att kunderna kan fÄ tillgÄng till kostnadseffektiv 10Gbit/s kapacitet till större företagsnÀt och stadsnÀt dÀr lÀngre avstÄnd krÀvs. Den fördubblade överföringsdistansen har Ästadkommits genom att transceivrarna har designats med minimala avvikelser pÄ viktiga transmissionsparametrar. Inga andra markanta förÀndringar har krÀvts för att nÄ 20 km. Transceivrarna som anvÀnds i interoperabilitetstesterna har den befintliga receiver-designen baserad pÄ PIN detektorer, vilken möjliggör samma kostnadseffektiva optik som finns i de transceivrar som bolagen idag sÀljer.

- Genom detta interoperabilitetstest har Optillion och Mitsubishi visat att vi bÄde kan möta och övertrÀffa standarden för transceivrar för lÀngre avstÄnd, sÀger Optillions vd Patrik Evaldsson.

BÄde Optillions TOP 3010 och Mitsubishi Electrics MF-11KCXB-001WA XENPAK-transceivrar för 10 km Àr redan pÄ marknaden. Optillions förstÀrkta version av TOP 3010 som klarar 20 km kommer att börja testas i tillsammans med utvalda kunder under fjÀrde kvartalet 2002.
Annons
Annons
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2018-12-05 15:01 V11.10.4-2