Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© 4designersart dreamstime.com Analys | 23 november 2016

Fem topp-20 chipleverantörer visar tvåsiffrig tillväxt

Nvidia och MediaTek ser ut att bli 2016 års snabbväxare med en tillväxt om respektive 35 procent och 29 procent.

IC Insights spådom över topp20-listan inom den globala halvledarindustrin för 2016 i försäljning räknat inkluderar åtta amerikanska bolag, tre japanska, tre taiwanesiska, tre europeiska, två sydkoreanska och ett baserat i Singapore. Listan inkluderar tre stycken kiselsmedjor (TSMC, GlobalFoundries, UMC) och fem stycken fabless-bolag.Siffrorna för 2016 är en prognos. Försäljningen i miljarder dollar räknat.
2016F Ranking2015 RankingFöretag2015 Försäljning2016F Försäljning2016/2015 prognos
11Intel52.14456.3138%
22Samsung42.04343.5354%
33TSMC26.43929.32411%
45Qualcomm16.00815.436-4%
56Broadcom Ltd.15.18315.3321%
64SK Hynix16.64914.234-15%
77Micron14.48312.842-11%
88TI12.11212.3492%
910Toshiba9.43910.92216%
109NXP10.5639.498-10%
1113MediaTek6.6998.61029%
1211Infinion6.9167.3436%
1312ST6.8736.9441%
1417Apple*5.5316.49317%
1514Sony6.2636.4663%
1618Nvidia4.6966.34035%
1716Renesas5.6825.7511%
1815GlobalGoundries5.7295.085-11%
1919On Semi4.8664.8580%
2020UMC4.4644.4550%
Total inkl. smedjor272.772282.1303%
Total exl. smedjor236.140243.2663%
Annons
Annons
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2019-11-12 07:31 V14.7.10-2