Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© apple Analys | 28 juni 2017

Kina tar mark på smartphonemarknaden

Sju av de tio största smartphoneleverantörerna 2016 har sitt sÀte i Kina.
IC Insights har Ă„terigen gjort en djupdykning bland de största smartphoneleverantörerna. Analysföretaget har arbetat fram en lista pĂ„ vĂ€rldens största leverantörer baserat pĂ„ antal levererade enheter under 2016 – och Kina har ett starkt grepp om marknaden.

Som tabellen hÀr nedan visar kommer sju av de tio största företagen (samt 10 av topp 14) frÄn Kina, tvÄ Sydkoreanska bolag hittas pÄ listan och endast ett amerikanskt (tror ni alla kan gissa vilket). PÄ listan finns Àven ett taiwanesisk bolag.

VĂ€rt att notera Ă€r att OPPO och Vivo – de tvĂ„ snabbast vĂ€xande smartphoneleverantörerna pĂ„ listan som bĂ„da visade en tillvĂ€xt pĂ„ nĂ€sta 90 procent under 2016 – Ă€gs av samma kinesiska moderbolag, BBK Electronics.

Samsung och Apple dominerade smartphonemarknaden frĂ„n 2014 till 2016. Sammanlagt skeppade dessa företag 557 miljoner enheter och stod för sammanlagd 39-procentig andel av den totala smartphonemarknaden under 2015. Även under 2016 skeppade bolagen tillsammans över en halv miljard enheter (526 miljoner) men den totala marknadsandelen minskade till 35 procent. De tio kinesiska bolagen pĂ„ listan levererade tillsammans 586.9 miljoner enheter under 2016

Även om Samsung och Apple fortfarande hĂ„ller en stor andel av smartphonesegmentet sĂ„ tappar bĂ„da företagen andelar till kinesiska aktörer som Huawei, OPPO och Vivo, skriver IC Insights.

Sju av de 14 största företagen registrerade en minskning i leveranser under fjolÄret medan fem företag loggade en ökning om 25 procent eller bÀttre. De fyra bolag som ökat mest under 2016 Àr samtliga frÄn Kina (Vivo, OPPO, Gionee och Huawei).

2016 RankCompany (HQ)Total smartphone units 2014 (M)Total smartphone units 2015 (M)Total smartphone units 2016 (M)2016/2015 % Change
1Samsung (S.Korea)311.0322.9310.7-4%
2Apple (US)192.9231.6215.4-7%
3Huawei (China)73.6104.8139.333%
4OPPO (China)29.950.093.988%
5Vivo (China)19.540.576.689%
6ZTE (China)43.856.258.03%
7LG (S.Korea)59.259.755.1-8%
8Lenovo (China)70.174.053.1-28%
9Xioami (China)61.170.752.9-25%
10TCL (China)41.544.539.0-12%
11Gionee (China)19.220.030.653%
12Miezu (China)4.420.222.09%
13LeEco/Coolpad (China)45.230.521.5-30%
14Asus (Taiwan)5.016.020.025%
- Other283.6288.4301.95%
- Total1,260.01,430.01,490.04%

En intressant fotnot för oss hĂ€r i Sverige Ă€r biometribolaget Fingerprint Cards produkter har bĂ€ddats in i flera modeller frĂ„n OPPO, Huawei och Vivo – de bolag som vuxit mest.
Visa fler nyheter
2019-01-17 14:20 V11.11.0-2