
© Facebook
Elektronikproduktion |
Multimiljonorder till Munters för kylning av Facebookcenter
Munters Group levererar energieffektiva luftbehandlings- och klimatlösningar och har nu fått två ordrar till ett sammanlagt värde av 450 miljoner kronor. Ordern gäller leverans av kylenheter till europeiska Facebook-datacenters.
Tidigare har svenska Munters levererat de två första faserna av Facebooks projekt i Clonee, Irland och den första fasen i ett projekt i Odense, Danmark. De nya ordrarna innebär nu att Munters kommer att leverera Oasis Indirect Evaporative Cooling-enheter till fas tre i Clonee samt fas två i Odense.
– Vi är stolta över att ha fått den största ordern någonsin i Munters historia gällande leverans av klimatlösningar för kundens affärskritiska verksamhetsmiljö. Det polymer-baserade värmeväxlar-konceptet uppfanns av Munters för cirka 10 år sedan. Sedan dess har vi tagit fram ett antal vidareutvecklingar och nått ännu högre nivå av effektivitet och driftsäkerhet. Munters har varit i framkant i teknologiskiftet på datacenter-marknaden där tillväxten inom området indirekt evaporativ kylning har haft exponentiell tillväxt eftersom det successivt ersätter de tidigare kompressorbaserade kylteknologierna, säger Neil Yule, President, Munters Data Center Business Area, i ett pressmeddelande.