Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
© Jakub Jirsak Dreamstime.com Analys | 29 januari 2018

Samsung och Apple utökar ledningen som halvledarköpare

Världens tio främsta halvledarköpare 2017 har listats av analyshuset Gartner, och Samsung och Apple behåller sina toppositioner.
Jättarna Samsung och Apple var de två största halvledarköparna under 2017 och motsvarade tillsammans före 19,5 procent av den totala världsmarknaden. Bolagens konsumtion av halvledare uppgick till 81,8 miljarder dollar (cirka 644 miljarder kronor), en ökning på närmare 20 miljarder dollar (157 miljarder kronor) från 2016.

– Samsung Electronics och Apple behöll inte bara sina respektive första- och andraplats placeringar utan ökade också kraftigt sin andel av halvledarutgifterna under 2017. Dessa två bolag har haft toppositioner sedan 2011 och fortsätter att utöva betydande inflytande på teknik- och prisutveckling för hela halvledarindustrin, säger Masatsune Yamaji, ansvarig forskningsanalytiker hos Gartner, i ett pressmeddelande.

Åtta av de tio bästa företagen 2016 finns med på topplistan även i år, med de fem främsta på samma placering. En betydande prishöjning av DRAM- och NAND-flashminne hade en stor påverkan på rankningen för halvledarköparna 2017 och halvledarutgifterna för de tio största OEM-företagen ökade avsevärt. Deras andel uppgick till 40 procent av den totala halvledarmarknaden 2017, en ökning på 31 procent de senaste tio åren. Gartner förutspår att den ökande trenden kommer att fortsätta och att de tio OEM-företagen på listan 2021 kommer att stå för mer än 45 procent av de totala globala halvledarutgifterna.

Preliminär rankning av världens topp 10 största halvledarköpare, TAM, (miljoner dollar)
2016 Rank 2017 RankFöretag20162017MarknadsandelTillväxt %
11Samsung Electronics31,42643,10810.337.2
22Apple30,39038,7549.227.5
33Dell13,54415,7023.715.9
44Lenovo13,38414,6713.59.6
55Huawei10,79214,2593.432.1
76BBK Electronics6,41112,1032.988.8
67HP Inc.8,9069,9712.412.0
88Hewlett Packard6,1247,1991.717.5
119LG Electronics5,1626,5371.626.6
1310Western Digital4,4706,2101.538.9
Others212,906251,20659.918.0
Total343,514419,720100.022.2
TAM = total available marketSource: Gartner (January 2018)

Kommentarer

Vänligen notera följande: Kritiska kommentarer är tillåtna och till och med uppmuntrade. Diskussioner är välkomna. Verbala övergrepp, förolämpningar, rasistiska och homofobiska kommentarer är inte tillåtna och sådana inlägg kommer att raderas.
Annons
Annons
Annons
Annons
Visa fler nyheter
2018-10-15 23:56 V11.6.0-2