
© evertiq
Elektronikproduktion |
Ökad efterfrågan får Scanfil Malmö att bygga ut
Scanfil Vellinge AB i Malmö har påbörjat tillbyggnationen av 1’300 nya kvadratmeter, vilket innebär en utökning av den totala ytan till 5’000 kvadratmeter.
Företaget ingår i kontraktstillverkaren Scanfils koncern men driver en separat organisation med fokus på prototyper och utvecklingsstöd. Scanfil Malmös anläggning är en full service-anläggning specialiserad på små och medelstora volymer.
Företaget fungerar även som en instegsmöjlighet till koncernens anläggningar för stora volymer i Kina och Europa.
Anledningen till den 1’300 kvadratmeter stora utbyggnaden är enkel – företaget växer.
– Det är ett ökat behov, vi ökar som site och vi har en större efterfrågan på olika saker. Det är helt enkelt på grund av marknadsläget i kombination med vår utveckling som företag, säger Karl-Henrik Nilsson, Prototype Manager vid Scanfil Vellinge AB, till evertiq.
De nya kvadratmetrarna ska användas till både lager, kontor och produktion. Inflyttning är planerad till 1 september i år.