
© saab
Elektronikproduktion |
Norska kustbevakningen beställer eldsystem från Saab
Saab har fått en beställning från Vard Group A/S på eldledningssystemet 9LV FCS till norska kustbevakningens nya fartyg i Jan Mayen-klassen.
9LV FCS ger snabbt och pålitligt försvar mot hot, inklusive mycket lågt flygande missiler och asymmetriska markhot, i alla typer av miljöer. En av huvudkomponenterna är siktet Ceros 200 som är baserat på radar och optronik vilket ger hög precision oavsett väderförhållanden.
Saabs arbete kommer att ske i Järfälla och Vard Group bygger just nu de nya norska kustbevakningsfartygen som ska levereras från 2022.
– Vi är stolta att fortsätta stärka norska kustbevakningens förmågor med vårt eldledningssystem 9LV FMC, som uppfyller Norges krav på hög precision, tillgänglighet och kvalitet, säger Anders Carp, chef för Saabs affärsområde Surveillance.