
© Akasol
Elektronikproduktion |
Batteribolag bygger nytt stort huvudkontor i Tyskland
Akasol AG är mitt i en tillväxtresa och har meddelat att bolaget ska bygga ett drygt 20’000 kvadratmeter stort huvudkontor med hallar för produktion, montering och logistik.
De nya lokalerna ska börja byggas i april i år och är planerade att stå klara i mitten av 2020. Totalt kommer lokalerna att bestå av 7’000 kvadratmeter kontor på fyra våningar och cirka 15’000 kvadratmeter hallar på två våningar. Hallarna består av logistik-, monterings- och produktionshallar och de nya lokalerna kommer även att rymma ett miljövänligt test- och inspektionscentrum för batterier.
Kontorsbyggnaden kommer att ha plats för cirka 500 anställda.
Det nya huvudkontoret kommer att ersätta det tidigare kontoret i Darmstadt Schenck teknik- och industripark. Serieproduktionen vid Langen-anläggningen fortsätter som vanligt.